Последни Новини

Показаха уникален стенен килим на 139 години, тъкан във Виена и притежание на революционера отец Петър Драганов

Откриха вградени глинени съдове за добра акустика в средновековна църква на крепостта Ряховец
октомври 14, 2024
Уникален бронзов кръст енкулпион с клетъчен емайл на Богородица е открит на крепостта Трапезица
октомври 15, 2024
Покажи всички

Показаха уникален стенен килим на 139 години, тъкан във Виена и притежание на революционера отец Петър Драганов

Атрактивната изложба бе подредена в Дъскот по случай 180 години от рождението на духовника, осветил Самарското знаме

ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Уникален стенен килим на 139 години с изобразена сцена „Съединението на Княжество България и Източна Румелия“ показаха в павликенското село Дъскот. Реликвата е принадлежала на свещеник Петър Николов Драганов. Гобленът е изтъкан във Виена през 1885 г. по проект на великия художник Николай Павлович.

Историческата ценност беше само малка част от изложбата “Свещеник Петър Драганов – живот и дейност“.

Експозицията бе подредена по повод 180 години от рождението на свещеник Петър Драганов, който е осветил Самарското знаме.

По време на откриването на изложбата с експонати, свързани с живота и делото на свещеника-революционер, културният деятел Ганчо Александров връчи на музеолога д-р Диана Митева барутницата, която е част от личните вещи на поп Петър Драганов. Реставрацията и е дело на бижутера Константин Костов.

Д-р Митева запозна присъстващите с биографията на свещеника, кметът на село Дъскот Николай Митев и кметът на община Павликени инж. Емануил Манолов отправиха своите приветствия. В речта си инж. Емануил Манолов поздрави организаторите, участниците и изказа своя възторг към делата и живота на отец Петър Драганов.

“Честването започна с изпълнение на Фанфарния оркестър при СУ „Бачо Киро“ в Павликени с ръководител Боряна Върбанова. 9-годишната Румена Кънчева изпя и химна на село Дъскот. Деца от селото рецитираха стихотворения, посветени на отеца, като едното е написано лично от внука на свещеника- Асен Попов, а другото от д-р Диана Митева. Авторова поема представи и уредникът на Пенсионерски клуб в Дъскот Румяна Пенчева. В честването се включи Божидар Илиев с неговите „Гайдарски надпеви“. Клубът за народни хора и танци „Феникс“ в Павликени с ръководител Гергана Димитрова поздрави присъстващите с тежко македонско хоро „Кой уши байрака“. Мероприятието се осъществи благодарение на спомоществователи”, сподели д-р Митева.

Тя допълни, че в чест на великото дело на свещеника по време на събитието се проведе историческата възстановка „Освещаване на Самарското знаме“, с ръководител Регионален клон „Васил Левски“ в Ловеч при Национално дружество “Традиция”.

“В нея се включиха и участници от Сухиндол, Русе и Попово, както и представители на Клуба за народни хора и танци „Феникс“ в Павликени и от село Дъскот. Изненада за всички присъстващи беше превъплъщението на отец Давид в образа на поп Петър Драганов. Той е действащ свещеник и освещаването се оказа напълно реален църковен ритуал. Специално участие във възстановката взе и кметът на село Дъскот Николай Митев, който влезе в ролята на опълченец”, разказа още д-р Митева.

На паметника в центъра на селото, в знак на признателност всички официални гости, сред които бяха кметът на община Павликени инж. Емануил Манолов, кметът на родното село на свещеника Дичин Николай Теодосиев и  подполковник Ивелин Станев- началник на Военно формирование: 26690 – Павликени са поднесли венци и цветя.

“След това жителите на селото и гостите отдадоха заслужена почит и пред гроба на свещеника. По време на цялото мероприятие на почетен караул стояха представители от 12-ти ученически гвардейски отряд на СУ „Бачо Киро“ с ръководител Илиян Йорданов.

Тържеството приключи с празнични илюминации”, информира д-р Диана Митева.

Занимавам се с журналистика от 28 г. Кореспондент съм на вестник "Труд" за Великотърновска област. В личния ми сайт "Helios-as" ще намерите интересни четива за здраве, красота, наука, култура, образование, туризъм, изкуство, пътешествия. Благодаря за интереса и приятно четене!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *