Последни Новини

Представиха в изложба в Елена оригинални вековни носии от Павликенско 

Йордан Цонев, водач на листата за депутати на “ДПС-ново начало” във Великотърновския избирателен район: “ДПС-ново начало” продължава започнатото преди година обновяване и реформиране на партията
септември 22, 2024
“Топлофикация-ВТ” информира и поддържа контакт с клиентите си чрез нов сайт
септември 24, 2024
Покажи всички

Представиха в изложба в Елена оригинални вековни носии от Павликенско 

ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

В къщата музей “Иларион Макариополски” в Елена показаха носии на над 100 години от Павликенския край.

Атрактивната експозиция „Непознатото културно-историческо наследство на Павликенския край“ е създадена по проект с бенефициент НЧ „Съединение-Михалци-1870“ село Михалци, Община Павликени, Договор № LI-E-2023-6 от 22 ноември 2023 г., сключен с Национален фонд култура.

По време на събитието музиологът д-р Диана Митева разясни, че изложбата съдържа табла, описващи малко известни исторически обекти, обичаи, църковни храмове, както и информация за обществените колекции в Община Павликени. Тя наблегна на факта, че малките населени места също са подходящи за туризъм и е редно те да бъдат популяризирани.

“Изненада за посетителите бяха оригиналните експонати, подредени във витрини. Едната съдържа лични вещи на свещеник Петър Николов Драганов – човекът, осветил светинята на българското опълчение- Самарското знаме. Изложен е също медицински инструментариум от края на 30-те години на миналия век, който е част от фонда на Общоисторическа обществена колекция -Дъскот”, сподели д-р Диана Митева.

Директорът на Музея на Възраждането „Иларион Макариополски“ в Елена Светослав Петров обясни на гостите, че в изложбата е експонирана носия, характерна за селищата северно от Павликени или позната като хърцойска/полянска. Особена ценност представляват и две оригинални носии – двупрестилчена и сукманена от селищата по поречието на река Росица.

“Всичко това става достъпно за публиката вследствие на работата на Светослав Петров по проекта “Непознатото културно-историческо наследство на Павликенския край” и обходите по населени места в община Павликени“, каза д-р Митева.

По думите на Светослав Петров това е малка извадка от богатото наследство на Павликенския район. Той изрази надежда, че скоро с д-р Диана Митева ще го покажат в пълната му картина.

Експозицията ще може да бъде разгледана до 3 ноември 2024 г.

Занимавам се с журналистика от 28 г. Кореспондент съм на вестник "Труд" за Великотърновска област. В личния ми сайт "Helios-as" ще намерите интересни четива за здраве, красота, наука, култура, образование, туризъм, изкуство, пътешествия. Благодаря за интереса и приятно четене!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *