Писателят Асен Сираков гостува на първокласници и второкласници от 3-то СУ “Марин Дринов” в София, за да представи своето детско творчество. Педагози и издателство “Атеа” съвместно организираха среща с детския писател с първокласниците веднага след последния час на изучаването буквара и в деня, когато започнаха читанката. Идеята им бе малчуганите, вече научили буквичките, да разберат колко е важно да четат и колко интересен е светът на книжките, и приказките.
Гостът бе приятно изненадан от кратката програма, с която го поздравиха малчуганите. Възпитаниците на г-жа Йотова и г-жа Гогичева, класни ръководителки на I А и II А клас, изпълниха песнички и стихотворения, посветени на буквичките и книжките.
“Колкото по-отрано се научите да четете, толкова по-добре! Колкото по-отрано се научите да разбирате, това което четете, пък е още по-добре! Всички тези книжки, които съм написал, са пред вас!”, се обърна към любопитковците Асен Сираков. Шеговито той добави: “Сигурно ще забравите как се казвам, след като си тръгна, но ако забравите, тук на книжката, отгоре, пише името ми.”
Носителят на националната награда за детска литература “Константин Константинов” провокира малките ученици с въпрос за размисъл: “Според вас каква е разликата между филмче за приказка и книжка с приказка, която да си я прочетеш? “. След което заедно с децата обобщиха, че “филмчето е, за да го гледаш, а в книжката можеш да си го представяш както искаш”.
” Това е основната разлика – когато четеш книжка, ти си представяш неща както искаш – дори да има илюстрации, това е основната разлика. Хубавото при книжката е, че в повечето случаи писаетелите работят заедно с художниците и когато излезе тя от печат, това е техен общ продукт. Докато, когато гледате филмче, някой друг е прочел приказката, вече си я е представил и на вас ви показва това, което вече си го е представил или измислил. И вие може да си кажете – това е хубаво, или това не е толкова хубаво, тоест – да приемете това, което авторът на филмчето вече е направил. Когато четете една приказка обаче, вие може да се поставите на мястото на героя и на действията от негово име. И ако е сбъркал някъде, да си помислите какво бихте направили ако сте на негово място… Или ако е направил нещо хитро, да си кажете: “ейй, и аз така ще направя!”.
Асен Сираков представи четирите книжки за най-малките от поредицата “Приказки в картинки за чудати животинки” : “Приказка за малък Мечо или кога Зайо спи зимен сън” , “Приказка за малката слоница”, “Приказка за Ежко Измишльоткин и Къртицата Софица” и “Приказка за една Плишимура, която дори не приличаше на Плишимура” . Той разказа накратко за приключенията на животинчетата, прочете откъси от поемките и показа чудесните илюстрации към тях на българските художници Виктор Паунов, Тодор Попов и Румен Статков.
Накратко запозна и децата с историите от книгите за семейно четене от четирилогията “Четвъртото неизвестно”, които могат да четат заедно с мама, татко, баба и дядо.
В края на сърдечната среща малчуганите си направиха снимки за спомен с техния гост.