Последни Новини

Изследователят Павел Серафимов разкри влиянието на тракийската цивилизация върху древните култури на Европа и света

​​​​​Психотерапевтът Адриан Аврамов от Велико Търново: Младежи масово поръчват химически съставки по интернет и си приготвят бонбони опиати
октомври 20, 2022
Камарата на архитектите в България и Университета за архитектура, строителство и геодезия честват юбилейни годишнини
октомври 25, 2022
Покажи всички

Изследователят Павел Серафимов разкри влиянието на тракийската цивилизация върху древните култури на Европа и света

При пълна зала и много голям интерес премина беседата на Павел Серафимов -SPAROTOK, която се състоя преди дни в културен център “Тракарт” в Пловдив.
Над два часа присъстващите слушаха със затаен дъх новите доказателства, които представи изследователят за влиянието на тракийската цивилизация върху древните култури на Елада, Рим, Египет, Хетското царство, и дори в Индия, както и че тракийската писменост е най- древната в Европа.
Серафимов, който живее от повече от 30 години в Холандия и има рядка възможност да се среща с почитателите си в България, отново превърна във вълнуващо събитие срещата в Пловдив.
Събитието под надслов “Древните цивилизации по българските земи и влиянието им върху културите в Европа и света” бе организирано от издателство “Атеа” и Културен център “Тракарт”.
Домакинът Жорж Трак приветства проявата и подчерта, че малко са изследователите като Павел Серафимов които могат да откриват връзката с всеки един артефакт. При издателя Делян Илиев пък присъстващите имаха възможност да си изберат от книгите на SPAROTOK – “Тайните на тракийския език”- том I и II, и съвсем новия труд “Неразказаната история на траките”, както и още ценна историческа литература.
Павел Серафимов подробно разгледа миграцията и военните походи на траките в Европа, Мала Азия и Египет, хилядолетия преди Христа, асимилацията и интегрирането им с древни народи, върху които оставят трайни следи от своя бит и култура.
“На нашата територия вече има пришълци от Африка, които са дошли с един особен народ, който египтяните наричат “господари от далечни земи” или “господари-пастири” се смята, че са основателите на Ерусалим и че те са владели Египет в продължение на 500 години. Това са т. нар. хиксоси, като според мен тяхната най- стара земя е южна Тракия. Те преминават Мала Азия и се спускат към Египет с колесницата и лъка като нови бойни оръжия, посочи Павел Серафимов. “Това са предшествениците на т. нар. “морски народи”- това са хора, които са заселени от нашите земи, и от Мала Азия на юг. Те са потеглили обаче не на някакъв грабителски поход, за да стигнат до Египет

И всъщност завладяването на Египет от тези хиксоси е документирано – става дума за един разказ на Йордан за това, как египетският фараон Сезострис потегля срещу траките с намерение да ги покори. Да, обаче траките го побеждават и преследват неговата войска чак до река Нил. Сезострис живее някъде до 1910 година преди Христа- това е XII- та династия. Забележете, че точно по това време в Египет се появява коня, колесницата, появяват се особен вид бронзови оръжия, появяват се погребения с конски жертвоприношения ( между другото, погребения с кон и колесница има  и при микенците). След време египтяните успяват да прогонят своите господари и тези хора, нашите деди, завръщайки се от Египет, вземат част от местното население – това са дедите на гърците като явно те са били или имунно устойчиви към чумата, или ги е засягала по-малко. Руският учен Юрий Откупщиков развива интересна теза – че Елада не е завладяна с военни походи, а че се касае за бавна инфилтрация, която е продължила много дълго време. Ето защо ние наблюдаваме появата на дошлите от Африка данайци, които нямат културата на местното население, но са много по-многочислени, а в крайна сметка в демографията побеждава този, който е по-многочислен, а нашите деди са изтласкани обратно, а тези които не са, биват асимилирани.”
Павел Серафимов подробно разясни и аргументите за това, че траките са имали своя азбука, най-старата графична система в Европа и че писмеността им предшества шумерската с 2 хиляди години. Той отново посочи убедителни линнгвистични доказателства, че връзката на тракийския език с българския никога не е била прекъсвана и припомни, че в новата си книга е приложил вече обогатен речник на 550 тракийски думи.
Авторът отговори и на много въпроси – митичен персонаж или историческа личност е бил Орфей, връзката между арийците и масагетите, как са се отнасяли към робите древните траки, култът към вълка при траките, повече за Ситовския надпис, открит в Родопите и все още недостатъчно проучен и др.Серафимов сподели, че Орфей, който според митовете е създал азбуката, открил мистериите и е убит от мълниите на Зевс, според него е бил историческа личност. “Смятам, че Орфей е реално съществуващ човек, на когото е била известна божествената мъдрост, той е можел да опрощава грехове на хората и е принадлежал на една школа, към която е принадлежал и Залмоксис”, посочи той.
За връзката на масагетите с арийците той посочи, че има доказателства, които може да бъдат открити в археологията, историческите извори и ономастиката.
“За дом на арийците в Азия се смята културата Андроново в Южен Сибир. Но никой не говори за това, че прототипът на керамиката, на въоръжението, на оръдията на труда от типичната андроновска култура, имат аналози в Тракия, най- вече в културата Бренница. Същите кухи брадви, същите шарки по керамичните съдове, същите върхове на копията, нашите обаче са с 2000 години по-стари. Някои смятат, че арийците са покорили Индия чрез някакъв военен поход, касае се обаче за мирна миграция на скотовъдци. По време на бронзовата епоха, настъпват климатични промени, хората, които са се занимават със земеделие, са принудени да се занимават със скотовъдство, защото подпочвените води се надигат и ниските земи стават блатисти. И за да избегнат блатистите райони, пълни с комари и болести, тръгват на изток. Когато нашите деди, които се придвижват бавно на изток, се сблъскат с нов народ, след първоначалния конфликт местното население започва да нараства. Тоест, нашите деди не са подлагали никого на геноцид и на експлоатация. След като нараства местното население, дедите ни, въпреки, че ставали елит на този народ, са се отнасяли към местните хора благосклоно. Но тъй като се заселват при нов климат и чужда среда, те намаляват и биват асимилирани. Това е причината днес в Пакистан да има хора със светли очи и света коса. Също защото на Индийския полуостров има смесване с хора, дошли от Балканите, е довело до това, че в Северна Индия се говорят арийски езици, а в Южна – дравидски езици (от различно езиково семейство от индоевропейското, характерно за арийците ).
Почитателите на Павел Серафимов имаха възможност да си купят и от най-новата му книга “Неразказаната история на траките” , както и изследванията му върху тракийския език, и да получат автографи от автора, който живее в чужбина.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Съдържанието е защитено от копиране !!