Последни Новини

Експерти дискутираха опазването на недвижимото културно наследство

Имунологът доц.Велислава Терзиева съветва как да се грижим за хармонична имунна система
септември 10, 2022
Стартира реконструкция на емблематичния паметник на Асеневци във Велико Търново
септември 12, 2022
Покажи всички

Експерти дискутираха опазването на недвижимото културно наследство

Дебатът бе в рамките на форума „Брацигово – каменният поток на времето”

ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Експерти дискутираха опазването на недвижимото културно наследство по време на форума „Брацигово – каменният поток на времето”.
За втора поредна година Камарата на архитектите в България (КАБ) Регионална колегия – София област, съвместно с Община Брацигово, а в това издание и с Камарата на строителите в България, организираха мащабния архитектурен форум „Брацигово – Каменният поток на времето“. Събитието се проведе от 9 до 11 септември в Народно читалище „Васил Петлешков – 1874“ в Брацигово. Изнесени бяха лекции и презентации по различни теми, свързани с архитектурното културно-историческо наследство – опазване, реставрация, адаптация и ревитализация. В тазгодишното издание участие ще вземат и гост-лектори от Италия и Ирландия. Това съобщи арх. Десислава Димитрова от Камарата на архитектите в България.
В рамките на събитието, в сградата на сдружение „Наследство Брацигово“ – „Каменна мааза“ се проведоха три практически обучения- „Традиционни техники и методи на работа с вар и хоросан“, „Възстановка на декоративен каменен корниз“ и „Декоративни каменни орнаменти за изграждане на чешма“. Специална и важна мисия имаше работилницата за каменна чешма. Със създадените от участниците декоративни орнаменти от различни типове камък е предвидено в двора на бъдещия образователен център да се изгради нова чешма и по този начин да се продължи традицията на майсторите дюлгери, които, заселвайки се на ново място, още преди да основат селището са изграждали каменна чешма.
Изключително важна част от събитието бе официалната кръгла маса „Проблеми при прилагането на законодателството и осигуряването на квалифицирани кадри в областта на опазване на недвижимото културно наследство“.
“Брацигово е град от 1892 г., а общински център е от 1977 г. Тази година честваме 130 години Брацигово град.
Експозицията „Брациговската архитектурно-строителна школа през Възраждането“ е открита през 1981 година и се намира в Попови къщи. Самата Попова къща е построена през 1847 г. и е обявена за паметник на културата. Основите на БАСШ са положени през осемнадесети век – през 1791 г. 150 семейства от Западна Македония – Костурско се преселват тук. Арнаутите са сръчни и предприемчиви хора, опитни строители – познават златното сечение, техниката на каменната зидария, запознати са с ренесансовия и бароковия стил в архитектурата. Тъй като в тази част на България строителството с камък е малко познато, къщите на арнаутите изпъкват със своя стил. Те са на няколко ката, строени с камък, оградени с дебели зидани дувари. Като всички големи творци, брациговските майстори оставят едно много силно послание чрез произведенията си – стремеж към свобода и щастие. Сградите носят белега на тяхното самочувствие – те са големи, здраво построени, с много светлина”, сподели Надежда Казакова, кмет на община Брацигово.
Тя допълни, че в специално подготвена експозиция може да се види уставът на дюлгерският еснаф, както и тайният език, който са знаели само майсторите дюлгери.
За 100 години над 600 Брациговски майстори са построили красиви жилища, магазини, училища, манастири, църкви из цялата страна. При прочутите брациговски майстори дюлгери се е учил самият майстор Кольо Фичето.
В допълнение на професионалните им качества те са носители на здрав морал и безукорно честни.
В Брацигово има 71 паметника на културата в урбанизираната част на града – Архитектурен ансамбъл „Синджирли бунар“, АА „Каракънева и Манчева махали“, АА „Паскалева, Кънчева, Павльова и Янкова махали“, АА „Драговата махала“ и единични паметници на културата с местно значение.
Къщата на най-известният брациговски герой – Васил Петлешков, е паметник на културата с национално значение. Сградата на старата община е била паметник на културата с местно значение, но е съборена и на нейно място е построен ГИМ.
Брациговци винаги са изпитвали особена почит към населеното място, към видните си личности и към съхранение на родовата памет. Затова градът ни прилича на един малък своеобразен пентеон. Освен централният площад, на който се намира величествената сграда на НЧ „Васил Петлешков“ още на няколко места има малки площадчета, които са обединили около себе си много история, много съдби на видни личности. Това са площад „23 април“ – на него е разположен парк „Априлци“ построен през 1976 год. Във връзка със стогодишнината от априлското въстание. Той е паметник на културата от национално значение. Площад „Костур“ на него е разположен ГИМ. Площад “Синджирли бунар“ – на него В. Петлешков обявява началото на априлското въстание на 21 април 1876 г.
“Брацигово е било известно и със своят Техникум по строителство и архитектура, от който през годините са излезли хиляди специалисти прославили името на града в България и чужбина. Техникумът възниква като естествено продължение на БАСШ и е открит през 1912 година. За своето стогодишно съществуване в Техникума по строителство и архитектура са подготвени над 11 000 специалисти. За съжаление поради демографският срив и откриването на същото училище в Пазарджик се наложи сливане му със СУ „Народни будители“.
Наш дълг е да опазваме и предаваме на следващите поколение архитектурните паметници, които имаме в тяхната цялост и автентичност. Опазването на културно-историческото наследство е изключително важна мисия, защото това е нашето минало, което трябва да развием в настоящето и да запазим за бъдещите поколения”, инфрмира още Надежда Казакова.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Съдържанието е защитено от копиране !!