Много важно е да поддържаме имунната система в хармония и тогава сме в добро здраве, бързо се справяме със заболяванията и всичко протича много гладко. Това посочи вчера в своята презентация доц. д-р Велислава Терзиева, имунолог и вирусолог с дългогодишна практика, която в момента оглавява Лабораторията по вирусология в УМБАЛ “Лозенец”.
Срещата със специалиста по имунология и вирусология, и представянето на книгата “Как да подсилим имунната си система” организира издателство “Атеа” в Столична библиотека. Събитието е в програма на Алея на книгата – София 2022.
Доц. Терзиева обясни, че когато човек е в добро здраве, не се налага специално стимулиране на имунната му система, а само когато е налице доказано болестно състояние. “Необходима е грижа за нашия имунитет, която се изразява в пълноценно хранене – да включва белтъчна храна, сладко, мазнини, витамини, най-вече D, микроелементи- цинк и селен, както и механизми да компенсиране хроничния стрес, на който сме подложени ежедневно.Това може да стане чрез разходки, спорт, медитация, културни събития, срещи с приятели, неща, които ни носят радост, по няколко часа седмично, по личен избор. Свалянето на нивото на стрес веднага се отразява на организма ни, тъй като имунната система е в силна връзка с ендокринната, а стресовите хормони подтискат имунния отговор. Но когато човек боледува често от различни инфекции, освен хроничния стрес, трябва да провери дали това се дължи на скрит имунен дефицит и да се изследва”, подчерта доц. Терзиева и препоръча в тези случаи да се изследват имуноглобулините А, Е и G, както Т-клетъчния имунитет.При автоимунно заболявания обаче, както и след трансплантации, се налага подпомагане на имунната система. А при някои тумори заболявания е успешна клетъчната имунотерапия.
Доц.Терзиева обясни подробно механизма на изграждане на адаптивния имунитет, при който се “обучават” В и Т-лимфоцитите. “Те се научават да разпознават своето собствено тяло, разпознават молекулите на своя главен комплекс на тъканна съвместимост. Всяка клетка е с рецептор за един единствен антиген, ние имаме в себе си милиарди лимфоцити, които циркулират и дават възможност имунната система да реагира своевременно на различни външни агенти. Благодарение на имунологичната памет ние не се разболяваме.”.
Когато, при инфекция организмът поддържа температура над 37,5 градуса повече от няколко дни, следва да се потърси медицинска помощ, препоръча още доц.Терзиева. “Всеки организъм е с индивидуално изграден имунитет, ние не знаем дали всяка имунна система може да се пребори с инфекцията и как ще завърши това. По време на ковид пандемията, при нас са идвали пациенти, които са се държали повече от 10 дни с температура, някои със самолечение, на всички дробовете им бяха поразени, във влошено състояние.”, сподели тя.
Доц.Терзиева подчерта, че през есенно-зимния сезон трябва да се приема витамин D, който се съдържа в доста видове риба, жълтъка на яйцата, сиренето, телешки черен дроб. Източник на селен, цинк, Омега3 са също морските дарове, суровите ядки, спанака, но в храните те са често лимитирани и трябва да си ги набавяме в концентриран вид, за да осигурят нужните количества в организма.
Като един курс на прием може да продължи един месец.
Като препоръчителни за имунната система тя посочи фрешовете от моркови, червено цвекло, ябълка, джинджифила, лимона, куркумата, а като безценни пчелните продукти.
На събитието бе представена и книгата “Как да подсилим имунната си систима” на експертите по здравословно хранене Майкъл Холфорд и Дженифър Мийт.