Университетското издателство представи над 120 заглавия на академичната общност
ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА
Университетското издателство „Св. св. Кирил и Методий“ представи изданията на академичната общност на Великотърновския университет на XV Пролетен базар на книгата в София.
„Тази година темата на изложението е ГРАМОТНОСТТА, в която по най-естествен начин се вписа единственото сред 130-те участници академично издателство. Ние участваме за трета поредна година в Пролетния базар, вече като пълноправни членове на Асоциация „Българска книга“, и мога с увереност да заявя, че Университетското издателство на ВТУ има своите верни почитатели в цялата страна. Нас ни очакват на всяко изложение, нашите издания се търсят, нашите автори са разпознаваеми за читателите, т.е. успели сме с нашата продукция да „възпитаме“ читателска аудитория, която оценява, купува и следи сериозната извънстолична академична литература“, сподели проф. д-р Красимира Мутафова, директор на Информационно-библиотечния и издателски комплекс на ВТУ, част от който е издателството.
Зад щанда на шатра № 49 беше д-р Десислава Димитрова, подбрала най-интересното от огромната книжна продукция на издателството и наброява над 120 заглавия.
Сред тях са издания по история на Стария свят и Средновековието, монографичните изследвания върху жизнения и творчески път на отделни значими личности от българския политически, културен и литературен живот, издания с безспорни качества по граматика на българския език, изследвания върху езика, културата и историята на различни, по-далечни и по-близки народи и много други.
“Особен интерес предизвикаха новите издания на авторите от Православния богословски факултет на ВТУ, които през последните години дават начало на интересни научни дискусии по спорни и неизяснени проблеми от историята на Църквата, вкл. и на Българската православна църква, както и по чисто богословски теми”, споделиха от Университетското издателство.
И през 2022 г. участието на издателството във всички книжни изложения е по проект „Популяризиране на научно знание и научни изследвания чрез участието на Университетското издателство в книжни изложения и чрез различни канали и дигитални платформи“, в който участва целият екип, а негов ръководител е доц. д-р Надежда Христова, самата любим автор на любознателните читатели с нейните изследвания върху мястото на жената в средновековното общество. „Сами се убедихме, че всички „канали“ за популяризиране на нашите издания са полезни и работят. Ще дам пример с монографията на проф. Красимира Мутафова „Религия и идентичност (християнство и ислям) по българските земи в османската документация от XV–XVIII век“, която въпреки сериозността и дълбочината на изследването „се продава като топъл хляб“ според популярния израз. Участието на авторката в телевизионното предаване История.бг и множеството интервюта, които тя даде след него, имат своя принос за това, естествено това не омаловажава високата научна стойност на изданието“, каза във връзка с представянето на проекта доц. Христова.
Следващата дестинация на Университетското издателство е Алея на книгата в Пловдив от 13 до 19 юни.