Последни Новини

Трета учебна година инфраструктурата за дистанционното обучение е спасителния пояс за образователната система в пандемична среда

Художнички рисуват безвъзмездно 3D-пано в болницата в Горна Оряховица
декември 2, 2021
Великотърновска област става университетски център по медицина след бомбандировките над София през 1944 година
декември 8, 2021
Покажи всички

Трета учебна година инфраструктурата за дистанционното обучение е спасителния пояс за образователната система в пандемична среда

Академичната общност по компютинг и академичната фондация „Проф. д-р Минко Русенов“ организираха в онлайн среда на чрез глобалната платформа за видеоконференции BigBlueButton национален уебинар под наслов „Дизайн на дистанционното обучение: „Новото нормално“. Провеждането на форума бе точно три месеца след влизане в сила на новата Наредба за държавните изисквания за организиране на дистанционна форма на обучение във висшите училища.
Сред близо 50-те участниците в уебинара бяха експерти от състава на работната група към Министерството на образованието и науката, разработила нова наредба за дистанционно обучение във висшите училища, мрежите на Националния център за дистанционно обучение (НЦДО) и Академичната общност по компютърни системи и информационни технологии (АОКСИТ).
При откриването на форума приветствие към участниците поднесе основателя и дългогодишен председател на НЦДО проф. д.н. Борис Гълъбов. В качеството си на зам.-министър на образованието и науката (1993-1995 г.), отговарящ за висшето образование и научната дейност, професорът обосновава и налага включването в Закона за висшето образование на дистанционната форма като равнопоставена на редовната, задочната и вечерната. Ръководителят на АОКСИТ проф. д-р Румен Трифонов поздрави участниците в уебинара и изрази удовлетворение от ангажирането на академичната общност по компютинг с професионалния дебат за дистанционното обучение във висшето образование.
В основния доклад на екипа на проф. д-р Ангел Смрикаров (РУ „Ангел Кънчев“) бяха демонстрирани предизвикателствата пред дистанционното обучение като „новото нормално“ в посока на критериите за подготовка на атрактивни лекции и семинарни упражнения. С множество примери от обучението на студенти по компютърни и инженерни науки се потвърдиха възможностите на акредитираните системи за дистанционно обучение при осигуряването на студентите с образователно съдържание – презентации, електронни учебници, бази данни, видео уроци, виртуални библиотеки.
Като учен и експерт участвал в работните групи за изготвяне и на двете наредби (от 2004 г. и от 2021 г.) за държавните изисквания за дистанционно обучение във висшето образования проф. д-р Андрей Захариев (СА „Д. А. Ценов“ и Фондация „Проф. д-р Минко Русенов“) изрази удовлетворение от подобни форуми, където се споделя свободно опит, достижения и ноу-хау в дистанционното обучение! Бяха дадени примери за сложния и многоетапен процес на съгласуване на текстовете на новата наредба за дистанционно обучение от работна група, включваща в състава си експерти от МОН, председателя на НЦДО и представители на шест държавни висши училища – ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Русенски университет „Ангел Кънчев“, Стопанска академия „Д. А. Ценов“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и Технически университет – София.
В доклада на проф. Андрей Захариев се изведоха акценти от новата регулаторна рамка, където висшите училища трябва да развиват среда за дистанционно обучение, основана на стандарти и процедури за проектиране, създаване, регистрация и съхраняване на електронни учебни дейности и ресурси. Като не по-малко важна бе определена и регулацията на процедурите за електронно изпитване и оценяване, които включват и системи за контрол и предотвратяване на измами. С оглед на влиянието на пандемията от Covid-19 върху семестриалната организация на учебния процес проф. Захариев сподели, че за трите учебни години, където всички наши студенти – дистанционни, редовни и задочни – се обучават и изпитват дистанционно следва на сървърите на висшите училища да има регистрирани над 2,5 млн. проведени студентоизпита. За всеки от тези изпити се изисква изпитните материали да бъдат съхранени дигитално, вкл. да са достъпни за проверка за целите на акредитационни процедури. Това от своя страна налага прилагане на единни изпитни стандарти по професионални направления и специалности, където да бъде отчетена пряката връзка между кумулативното формиране на оценките на студентите и регистрираните в електронните масиви на висшите училища техни изяви в дистанционна среда. Проф. Захариев демонстрира и възможностите за генериране на мултивариантни бизнес казуси, които едновременно да гарантират уникалност на заданията за всеки студент като подкрепят философията на учебен процес насочен към практиката и развитието на конкретни аналитични умения сред обучаваните висшисти.
В допълнение към дискусията бяха демонстрирани функционалните възможности на платформата за обучение, базирана върху игри и бизнес симулации Kahoot. След двата основни доклада се проведена открита дискусия, където се сподели и положителния опит на водещите в развитието на дистанционното обучение висши училища в страната. Модераторът акад. Кендеров авторитетно създаде атмосфера за открит дебат и оценка на предизвикателствата пред дистанционното обучение в пандемични условия. В резултат от обменените мнения и идеи, участниците във форума подкрепиха становището, че вече трета учебна година инфраструктурата за дистанционното обучение е спасителния пояс за националната образователна система в пандемична среда.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Съдържанието е защитено от копиране !!