Накитите открити край селата Хотница и Къпиново не бяха експонирани от над 5 години
ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА
Изложба на прочутите златни съкровища открити преди десетилетия край великотърновските села Хотница и Къпиново, бе подредена във фоайето на Областната администрация в старата столица по повод 19-годишнината от създаването и. Уникатите от най-старото злато намирано от археолози по нашите земи бяха извадени от фондовете на Регионалния исторически музей за пръв път от над 5 години. В специални стъклени витрини бяха подредени 44 златни халки, гривни спирали, както и пластини от благородния метал, които са били намерени през 1957 година край Хотница от археолога Никола Ангелов.
“Къпиновското златно съкровище пък е открито през 1987 г в местността Стубел в близост до почивна база, докато булдозер изравнявал земеделска земя за зеленчукова градина. От могилата са извадени сребърен киликис- чаша за вино , на която е изобразена сцена от един от подвизите на Херакъл.
“За зла участ, трактористът решил да измие киликса със сол и сода и смъкнал част от позлатата на фигурите и сцените. Съдът пък датира от преди 25 века. Съкровище съдържа още десетина бронзови съдове, както и фиала-вид съд. Изключително ценен е дамски накит за глава с висулки във вид на жълъди, които са подрънквали, докато жената се е движела. Интерес представляват и 16 апликации за колан или други кожени изделия”, припомня директорът на РИМ във Велико Търново д-р Иван Църов.
Той допълва, че най-старото обработено от човешка ръка злато е било използвано в ежедневието. Ръководството на РИМ във Велико Търново възнамерява да поднови преписката, която се е водила преди десетина години с НИМ за връщане на уникалните експонати на музея във Велико Търново, тъй като голяма част от тях са в София.
“Искаме и други 24 предмета, сред които са Калояновия пръстен, капител с монограма на цар Иван Шишман, който е намерен на хълма Царевец”, допълни д-р Църов.
„Представихме това богатство, защото 2018 година е година на културното наследство. За да се докоснем до историята, до корените, до нашето богато културно-историческо наследство”, каза областният управител проф.Любомира Попова.
На тържеството бяха поканени всичките 8 губернатори, които са управлявали Великотърновска област от 1999 г до сега, като болшинството от тях са професори.
Вместо с голяма торта, тази година Областната управа почерпи своите гости с ястия, приготвени от 19-годишните абитуриенти от Професионалната гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон”.
„Поканили сме учениците, които тази година завършват своето образование, за да видим, че от корените, традициите, трябва да подадем на младите хора, които да се реализират успешно в живота”, заяви проф. д-р Любомира Попова.
снимки-Веселина Ангелова