Последни Новини

Българските легионери с престижна победа в Рим по време на Natale di Roma

Росен Петров, телевизионен водещ, сценарист и продуцент: Много хора са страдали, за да ни има нас
април 17, 2025
Павликени посреща над 4000 гости за Празника на яйцето
април 24, 2025
Покажи всички

Българските легионери с престижна победа в Рим по време на Natale di Roma

ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Над 2000 реенактори от 57 асоциации за исторически възстановки от целия свят взеха участие в седемдневния фестивал Natale di Roma, посветен на основаването на Вечния град. Сред тях достойно се откроиха и две български групи – най-старата в страната ни организация за антични възстановки Първи Италийски легион, както и Улпия Пауталия от Кюстендил.

През седмицата на фестивала Рим се превърна в сцена на спектакли, улично изкуство, исторически демонстрации и сражения. Кулминация на събитията бе престижният турнир Signa Inferre, в който участваха представителни бойни формации от различни държави. Българският Първи Италийски легион спечели голямата награда – бронзовата статуетка Марс Ултор, отличаваща най-доброто представяне в турнира.

Критериите за оценка включваха автентичност на екипировката, тактическа дисциплина, точност на формациите и визуално въздействие, а в журито бяха световни лидери на организации и мрежи за антична култура и исторически възстановки. Наградата бе връчена пред многобройната публика на Циркус Максимус на ръководителя на българската група и легат на легиона Стефан Проданов.

За съжаление, традиционния тържествен парад в понеделник, който обичайно завършва пред Колизеума бе отменен тази година поради смъртта на Папа Франциск, обявена минути преди началото на шествието. С решение на организаторите и с уважение към католическата общност, всички участници почетоха паметта му с мълчание и воля за единение в трагичните моменти. Новината разтърси и българската група, в която важна роля имат реенактори от католическата общност на Белене, които присъстваха на неделната литургия във Ватикана и видяха за последно светия отец.

Много приятно впечатление оставиха приятелската атмосфера и взаимна подкрепа между двете български групи, както и широката популярност на Първи Италийски легион сред международната общност от реенактори. Участието им тази година в най-престижния форум за антични възстановки бе тринадесето поред, а с победата в турнира Signa Inferre по подобаващ начин отбелязаха 20-та годишнина от създаването на легиона.

Занимавам се с журналистика от 28 г. Кореспондент съм на вестник "Труд" за Великотърновска област. В личния ми сайт "Helios-as" ще намерите интересни четива за здраве, красота, наука, култура, образование, туризъм, изкуство, пътешествия. Благодаря за интереса и приятно четене!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *