Последни Новини

Учени от Сорбоната проучват културното наследство на музей „Етър“ в Габрово

Проф. д-р Андрей Захариев, Висше училище по застраховане и финанси: Правителство, общини, домакинства, фирми и банки печелят от Еврозоната
февруари 6, 2025
Габровската текстилна промишленост – акцент в международен творчески проект
февруари 6, 2025
Покажи всички

Учени от Сорбоната проучват културното наследство на музей „Етър“ в Габрово

ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Учени от Сорбона Север пристигат през март у нас за съвместна работа с експерти от РЕМО „Етър“ в Габрово. Те ще проучват интересни за тях елементи от съхраненото тук материално и нематериално културно наследство. През януари директорът на музей „Етър“ проф. Светла Димитрова и доц. Красимира Кръстанова присъстваха на конференция във френската столица, която е своеобразно продължение на проведения в Габрово и Пловдив в началото на юни 2022 година съвместен форум „Занаяти, дизайн, творчество: Между традицията и съвременността“. Пребиваването на проф. Димитрова и доц. Кръстанова е осигурено от френската страна, по чиято специална покана е осъществено участието.

По време на разговорите е договорено френските учени да се настанят в хотела на музей „Етър“ и да проведат изследвания на терен със занаятчиите. Проф. Светла Димитрова е убедена, че това сътрудничество ще издигне авторитета на ръководената от нея институция.

„В резултат на интервютата ще бъдат направени научни публикации, които ще се появят в авторитетни издания. Това е много полезно за нас. Първо развиваме хотела си като място за резиденции на специалисти от различни места. Ще има обмяна на опит на екипа на музея и френските учени. Ще бъдат представени нови световни изследователски тенденции. Ние ще обогатим библиографията си за занаятите.

Голямо значение има и появата на музея в научни публикации на изследователи от други страни.“
Интересът на учени от различни университети от Сорбона Север към музей „Етър“ възниква на базата на членството на Габрово в Мрежата креативни градове на ЮНЕСКО. Както е известно, това се случва през 2017 година, благодарение на съхраненото в музея материално и нематериално културно наследство. Първата съвместна инициатива е Международният колоквиум „Занаяти, дизайн, творчество: Между традицията и съвременността“, към организацията на който Община Габрово има сериозно участие.

В издадения сборник намира място изследване на специалисти от музей „Етър“.

През 2023 година от Лаборатория за научни изследвания към един от университетите на Сорбона Север се обръщат с искане българският музей на открито да бъде експериментална база на техен проект „Творческите индустрии, подложени на изпитанията на екологията. Случаят с майсторството“. Групата, която го реализира, е от различни по специалност учени, които изследват възможностите в наши дни занаятчийството да служи за опазване на околната среда и развитие на екологични производства.

Контактът между френските учени и музей „Етър“ се развива няколко години, за да се стигне до възможностите за съвместни инициативи.

Доц. Красимира Кръстанова, тогава декан на философско-историческия факултет в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, е в основата на това сътрудничество, заедно с Янита Андонова – българка, която от началото на 90-те години на XX век работи научните среди на френската столица. Тя също така е председател на фондация „Стойна Кръстанова“ – неправителствена организация, която има роля в опазването на традициите на тъкачеството.

Заради уменията си Стойна Кръстанова е обявена за живо човешко съкровище, а след като напуска земния живот, дъщеря ѝ Красимира Кръстанова създава фондация на нейно име, заедно със свои съмишленици.

Занимавам се с журналистика от 28 г. Кореспондент съм на вестник "Труд" за Великотърновска област. В личния ми сайт "Helios-as" ще намерите интересни четива за здраве, красота, наука, култура, образование, туризъм, изкуство, пътешествия. Благодаря за интереса и приятно четене!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *