Мобилни екипи от адвокати и ромски медиатори предоставят безплатна правна помощ в района на Велико Търново. Тя е насочена към жертви на домашно насилие от уязвими социални групи.
Проектът се осъществява от Националното бюро за правна помощ (НБПП). Финансирането е осигурено от Норвежкия финансов механизъм (НФМ) 2014-2021.
Освен във Велико Търново, правна помощ се оказва в Стара Загора и Варна.
За четири години са осъществени 8000 безплатни правни консултации, като 600 от тях са по случаи на домашно насилие. Над 500 от тях са за жени и деца.
Важен акцент в проекта, продължил четири години, е влизането на адвокати и ромски медиатори в ромските квартали и консултирането на пострадали на място.
Общността започна да става чувствителна към проблема на домашното насилие, случи се немислимото – жени да се престрашат да споделят за това, разказват ромските медиатори.
Благодарение на правните съвети много майки успяха да се съберат с децата си, споделиха те.
„При раздяла на родители, които нямат брак, в доста случаи децата остават при бащите и се отглеждат от бабите. Това е тежко и несправедливо както за децата, така и за техните майки“, казва ромският медиатор Атанас Атанасов.
В рамките на проекта са преминали обучение 300 адвокати по програма за защита от домашно насилие и дискриминация, изготвена съвместно с Норвежката съдебна администрация.
Разработено е и мобилното приложение „Помогни ми“, в което пострадалите могат да намерят контактите на институциите, ангажирани със защита от насилие.
В същото време през март 2023 година бе сключен и меморандум за сътрудничество между МП, МВР, адвокатски колегии, като ключов инструмент на национално ниво. По силата на споразумението днес се предоставя правна помощ на място в 22 регионални центрове.