Журналистът Мила Милчева, майсторката от Самоводската чаршия Миглена Чаталова и о.з. полковник Евгени Пенчев представиха 122 изящни изделия
ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА
Майстори на дърворезбата, шевицата и ажурното плетиво подредиха 122 изящни творби в обща изложба в Изложбени зали „Рафаел Михайлов” във Велико Търово. Творците са журналистът Мила Милчева, майсторката от Самоводската чаршия Миглена Чаталова и о.з. полковник Евгени Пенчев.
Изящните творения са представени в експозицията „Съзвучия”, която заплени посетителите с ярки багри, изваяни пластики и ажурни шалове.
Сред експонатите са 25 цветни шала, десетки пана с дърворезба и шевици, гребени, форкети и дървени бижута с бродерия.
Творбите са натоварени с богата символика. Използвани са чипровска шевица, дупнишка и кюстендилска везба, софийски шевици, а дървените материали са орех, липа, чимшир, еленов рог и др.
„Преди време Мила ми прави интервю за моята работа, след това аз разбрах за нейното хоби – бродерията и така й предложих да направим някой ден обща изложба. Дойде този ден. Тя покани и полковник Евгени Пенчев с неговите красиви изработки от дърво. По време на работата си, ние не сме договаряли. Никой не знаеше какво работи другият. И се получи”, сподели Миглена Чаталова.
По думите и малко майстори владеят ажурнатна техника.
Мила Милчева показа шевици, които до момента не е правила. Съчетава ги и умело с дървените пластики на о.з. полковник Евгени Пенчев.
„Всяка шевица има отделно послание. Това е море от познание крие много символика. Най-трудна за изработка, много сложна, но и красива е Дупнишката шевица. Целта ни беше да дадем на хората много позитивна енергия, доброта, красота, хармония. Обичам да казвам – брод, бродирам, пренасям се в други пространства, влизам в други портали. Напред, назад във времето, нагоре и надолу. През багри и закодирани символи в търсене на съвършеното съзвучие”, разкрива Мила Милчева.
Дървени гребени в средновековен стил, шноли, фуркети за коса – това са произведенията на изкуството, изработени от о.з. полк.Евгени Пенчев, който до неотдавна бе зам.началник на НВУ „Васил Левски” и е дългогодишен член на дружество „Традиция”. В свободното си време той обича да пътува и да посещава различни исторически забележителности, колекционира старинни оръжия.
„Занимавам се с дърворезба от дете. Преди време един приятел ме помоли да му направя гребен за участие във фестивал и тъй като всеки един средновековен човек е имал такъв, аз му изработих. Остана малко дървен материал и реших да го използвам. Започнах да разглеждам в интернет за интересни украси. Попаднах на образ на гарван, който превърнах в шнола. Тях украсих с камъни. Така изработих около 30 шноли и 10 гребена в различен стил – романски, византийски, скандинавски”, разказа и о.з. полк. Пенчев.
За него изложбата „Съзвучия“ е дебютна. В нея участва и с различни дървени пластики.
Много гости уважиха откриването на експозицията вчера. От името на НВУ „Васил Левски, началникът на НВУ бриг. ген. Иван Маламов поздрави тримата творци, един от които е о.з. полк. Евгени Пенчев. Поздравления поднесе и зам.-кмета на В. Търново Нейко Генчев, който подчерта, че събирането на трите приложни изкуства на едно място е чудесна идея. О. з. полк. Христо Драгозов от Шуменския гарнизон, който е възпитаник на великотърновското Военно училище и три пъти е влизал в образа на ген. Гурко при празничните възстановки във Велико Търново подари на творците картина със сюжети от старопрестолния град.
Експозицията „Съзвучия“ може да бъде разгледана до 14 октомври.