Последни Новини

Арх. Десислава Димитрова: Архитектурен форум „Брацигово–Каменният поток на времето“ е посветен на опазването на културно-историческото ни наследство

Навършват се 60 години от първото издание на книгата „Брациговските майстори- строители“
август 29, 2022
Докосват се началото и краят… за поезията на Иванка Павлова
август 31, 2022
Покажи всички

Арх. Десислава Димитрова: Архитектурен форум „Брацигово–Каменният поток на времето“ е посветен на опазването на културно-историческото ни наследство

ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

За втора поредна година Камарата на архитектите в България Регионална колегия София Област съвместно с Община Брацигово, а в това издание и съвместно и с Камарата на строителите в България, организират мащабния архитектурен форум „Брацигово – Каменният поток на времето“. Проявата ще е от 9 до 11 септември в гр. Брацигово.
“Форумът е посветен изцяло на архитектурното културно-историческото наследство, чрез формулиране на проблеми, набелязване и реализиране на конкретни мерки. Амбицията е да се включат граждани, както и собствениците на сгради паметници на културата, професионалисти – архитекти, инженери, изпълнители, през държавните институции, висшите и средните учебни заведения, както и децата, за които всяка година има организирана архитектурна работилница, която носи най-силният заряд от положителни емоции в събитието”, обясни арх.Десислава Димитрова.
По думите и голямата цел на този форум е на база на официален подписан меморандум за сътрудничество между двете камари и Община Брацигово да се създаде образователен център за архитектурно строителна реставрация в сградата на бившия строителен техникум в града, която от дълги години е неизползваема.
“Това бе част от концепцията представена в рамките на миналогодишното издание от арх. Георги Цапков, арх. Десислава Димитрова и арх. Младен Китов. В нея град Брацигово е даден като примерен модел за управление на обектите на недвижимото културно наследство. Използвайки четири знакови обекта за града – музеят на „Брациговската архитектурно строителна школа“ – като културно и историческо средище се предвижда неговото ревитализиране и реставриране на сградата на Народно читалище „Васил Петлешков – 1874“ – като конгресен център. Нейната база разполага с впечатляваща театрална зала с 400 места, две изложбени фоайета и още няколко големи зали за конференции, изложби и събития. Сградата на старото читалище „Трендафил“ е знакова историческа постройка, която е неизползваема в момента и може да бъде превърната в информационен и дигитализационен център, предоставяйки достъп до чертежи, документи и книги. Четвъртата сграда е на бившия строителен техникум, която да бъде преобразувана в нов модел на образователен център за обучение и сертифициране по конкретни тясно специализирани дейности свързани с проектиране и изпълнение”, информира арх.Десислава Димитрова.
Тя подчерта, че стиковането на екипи и създаване на цялостна регламентирана дейност от проектиране до изпълнение е от първостепенно значение, за максимално добри реализации.
“Така този образователен център, който няма да има статут на университет или училище, ще обучава и дава сертификати за конкретни тясно специализирани дейности”, допълни арх.Димитрова.
Програмата на Форум „Брацигово -Каменният поток на времето“ включва три дни лекции и презентации по различни теми свързани с архитектурното културно – историческо наследство – опазване, реставрация, адаптация и ревитализация, като тази година има участие и на чуждестранни лектори от Италия и Ирландия.
Организирани са три практически обучения в сградата на сдружение „Наследство Брацигово“- „Каменна мааза“-„Традиционни техники и методи на работа с вар и хоросан“, „Възстановка на декоративен каменен корниз“ и „Декоративни каменни орнаменти за изграждане на чешма”. Работилницата за каменна чешма има специална и важна мисия – създаване на декоративни орнаменти от различни типове камък, с които да се изгради нова чешма в двора на бъдещия образователен център – по старата традиция на майсторите дюлгери, които заселвайки се някъде преди основаването на селището първо са изграждали каменна чешма.
“В миналогодишното издание на форума бе организиран „Конкурс за архитектурно художествен елемент на градската среда на главната пешеходна алея в града“. В рамките на една година, конкурсът бе журиран, а премираният проект на склуптора Атанас Чакъров бе реализиран и официално открит на празника на града 12 май с финансовата подкрепа на КАБ РК София Област и фирма „Скала Мрамор и Риолит“”, припомни арх.Димитрова.
Тя уточни, че важна част от първия ден на форума е официалната кръгла маса между представители на министерства, браншови организации, средни и висши учебни заведения. Темата е „Проблеми при прилагането на законодателството и осигуряването на квалифицирани кадри в областта на опазване на недвижимото културно наследство с модератор проф. д.н. инж. Венелин Терзиев.
На 10 септември ще се проведе интересна детска архитектурна работилница „МАКЕТИ НА МЕЧТИ“ в Историческия музей на града за деца от 7 до 18 годишна възраст, които ще извървят първи стъпки за реализиране на своите мечти, а изработените от тях макети ще бъдат изложени в спеациална експозиция „Музей на мечтите“.
Също на 10 септември в етнографския музей ще има Фолклорен кулинарен фестивал представящ традиционни рецепти за Община Брацигово с музикална и танцова програма на ансамбъл „Български ритми“.
Ще бъде представена и лекция на архитекти и инженери от италианската агенция “CasaClima”, които ще представят своя над двадесет годишен опит и ще засегнат важната и интересна тема за повишаването на енергийната ефективност при сгради паметници на културата.
В последния ден гостуващата в Историческия музей изложба „Драски по софийските работи“, създадена по забележителната книга на арх.Тодор Войников, направена от него изцяло с надписи и рисунки на ръка ще бъде официално открита от своя автор арх. Войников и кураторът на изложбата арх. Десислава Димитрова.
След това представяне, програмата ще продължи с темата за чешмите и лекция на акад. Цвятко Сиромашки за синтеза между скулптора и архитектура.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Съдържанието е защитено от копиране !!