ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА
Новият труд на Павел Серафимов- Спароток „Неразказаната история на траките“ разкрива нови и удивителни факти за най-старата цивилизация в Европа – тази на траките и пеласгите. След двата тома на „Тайните на тракийския език“, поредното издание обещава да се превърне отново в хитово заглавие.
Читателите ще открият и в този труд, че връзката на напредналите технологично и цивилизационно древни траки със съвременния народ на България никога не е била прекъсвана, за което Павел Серафимов привежда убедително нови доказателства.
“За пореден път читателите ще открият, че връзката на напредналите технологично и цивилизационно древни траки със съвременния народ на България никога не е била прекъсвана, за което Павел Серафимов привежда убедително нови доказателства.Като непреходен код през хилядолетията шарките и символите от одеждите на древните траки се пренасят в шевиците на българските носии”, коментират педагозите историци.
Серафимов обобщава и изследванията на видни етнолози, че обредността на Гергьовден, Трифон Зарезан, Еньовден, Атанасовден, са свързани с култа към тракийските божества Хероса, Дионисий, Залмоксис, а почитането на Света Марина и Свети Илия са наследени и преплетени с християнската религия от култовете към Бендида и Тракийски Зевс.
От години изследователят е убеден застъпник на тезата, че през VII век в земите на днешна България се смесват не три различни народа (траки, прабългари, славяни), а три родствени групи на един и същ народ – дунавските славени/гети, мизите и траките под римска власт. Тази хипотеза е издържана заради удивително краткото време, за което се изгражда еднородна езикова сплав на трите народа, заради приемането „без съпротива“ на култовете от тракийския пантеон и заради съхранените до наши дни обреди и обичаи на траките.
Към националното самочувствие на горди наследници на траките, в поредната си разработка Павел Серафимов добавя нови почти неизвестни факти не само за широката аудитория, но и за историци и изследователи.
“Той проследява влиянието на тракийската цивилизация върху оформянето на културата на древни европейски и азиатски народи като Хетската империя, Арменското и Египетското царство, древните Рим и Елада.Чрез лингвистични методи, най-вече ономастиката, авторът доказва, че траките са в основата на създаването на Древен Рим (и до днес съществуват италийски селища с български имена), посочва общите корени на български и римски обичаи като забиване на копието във военното дело, заораване, вярванията за змията стопанин и др.”, обясняват познавачите на древното минало.
Авторът открива трако-пеласгийски заемки в старолатинския език и връзка с древна Елада, известна като „дом на пеласгите”. Серафимов проследява и връзката на траките с Армения както и с Хетската империя – тракийските богове в хетския пантеон, българските имена на хетските градове, хетско-български паралели в приказките – мотивът за Херос (Бога на бурята) юнака и змея, ритуалните преобличания на хетите в мечи и вълчи кожи и рефлекса им във вълчите празници, въведени от прабългарите с култ към вълка като тотемно животно.
Табу има и над темата за Морските народи, чиито най-ярки представители са пеласгите, мизите, тевкрите, травсите, сердите и др. стари балканци. Авторът представя тяхната връзка с Египет и фараоните Рамзес II, Меренпта, Рамзес III. Той открива следи от траките в Индия, трако-арийски езикови успоредици и привежда думи от двата езика с еднакъв генезис като ад, горя, бял, един, дим, жена, черен, мед,река, роса, война и др.
След двата тома на „Тайните на тракийския език”, Павел Серафимов публикува в новия си труд още по-разширен речник с 550 съхранени тракийски думи.
На изследването на тази напреднала и могъща цивилизация Серафимов посещава над 30 години от своя живот и говори с почитание, и любов: „Народът на светлината няма как да изчезне, той ще се възражда отново и отново защото такава е мисията му на този свят. Ние можем да се гордеем че сме пълноправни наследници на този благословен от Бога народ, чиято истинска история скоро ще стане обществено достояние”.