Последни Новини

„Пресътворените песни“ – един проект, който ще озари Дунава

Носител на престижни награди създава авторски песни и преподава музика на ученици
юни 23, 2022
Проф. д. н. Венелин Терзиев: Истината и справедливостта си пробиват трудно път, но те имат своите помощници
юни 30, 2022
Покажи всички

„Пресътворените песни“ – един проект, който ще озари Дунава

Първоначалната идея е за своеобразен трибют към музиката на видинския композитор Николай Антов

 

ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

„Пресътворените песни“ е проект, който ще озари Дунава. Първоначалната идея е за своеобразен трибют към музиката на видинския композитор Николай Антов, който идва от Симфониета – Видин, където той е оркестрант преди години. Създател е на най-популярната група във Видин за поп музика през 80-те и 90-те – формация „Север“, Николай Антов оставя богат репертоар от авторска музика и ярка следа в културния живот на Видин и България. Вследствие на особено активната дейност на Симфониетата през последните години и на тенденцията поп артисти да си колаборират с класически музиканти, амбицията за концерт-спектакъл с музиката на местен композитор става все по-силна. В средата на 90-те тогавашната Филхармония – Видин организира грандиозен концерт заедно с формация „Север“ и смесен хор. Настоящата инициатива предвижда съвременни оркестрации на избрани произведения от Николай Антов, поверени в ръцете на младия талант – маестро Димитър Косев и изпълнени от популярни личности – Денко Проданов, Илона Иванова, Симеон Владов, , Яница Митева, , както и от бивши членове на формацията.
„Формация “Север” е създадена през 1984г. в Младежки дом –във Видин. Тя преобръща местната представа за поп – култура преди близо три десетилетия с многото концерти и нестандартни творчески решения, съчетавайки поп, рок, рап и симфонична музика ентусиастите привличат вниманието на музикалната критика. Много от нас се връщат със сантимент назад към времената, когато в града край Дунав кипи активна творческа дейност! Групата успява да „пробие“ столичната стена и да представи на феновете си дългосвирещата плоча „Любов за умората“ през 1989 г. и сингъла „Рали Вида“ през 1990 г. Националната телевизия създаде музикален филм с клипове през 1991 г., които радват и до днес феновете на групата.
“Все повече хора се връщат към стойностите на музиката от 80-те и 90-те години – време, в което се появиха много мелодични песни от български композитори, изпълнени от български изпълнители, време, което помним и се радваме на всеки един момент, в който се докосваме до тази т. нар. стара музика. Аз не бих я нарекъл стара, защото тази нужда да се появи отново я има. Музиката е с нова премяна, през погледа на един много талантлив млад диригент и оркестратор- Димитър Косев. Самият аз всеки ден се запознавам с още една оркестрация…Остават още няколко, за да станат 11 оркестрациите, които ще поднесем на уважаемата публика с колегите певци и артисти, които повярваха в тази идея”, споделя Николай Антов.
Той допълва, че няколко изненади ще има за публиката на спектакъла “Пресътворените песни”.
Гост ударни инструменти ще бъде барабанистът на група “Кикимора” – Николай Тодоров. Популярно лице сред рок музикантите, един музикант, който е носител на много национални и международни награди, музикант от много висок клас. За мен е много голяма радост, че ще имам възможност да се докосна до този виртуоз. Още един гост имаме. Това е концертмайсторът на „Биг бенд“ – Русе – Данаил Ненков, който ще изпълнява соловите партии на саксофона. А най-голямото предизвикателство ще бъде да видите талантливия диригент Димитър Косев и в ролята на пианист, и в ролята на басист, и в ролята на диригент – изобщо един млад човек, който повярва в моята музика и благодарение, на когото нещата се случват именно по този начин.
Диригентът и автор на оркестрациите Димитър Косев обяснява, че целта му е да предаде по-свежо звучене на добре познатите на публиката песни.
“Николай Антов винаги е бил привърженик на оркестровия звук. Опитвам се да се придържам към оригинала, опитвам се да дам някаква нова свежест на песните. Все пак авторът ще бъде на самия концерт и трябва много да се внимава. Въпреки това бих искал да придам едно някак си по-свежо звучене, но въпреки това те са така добре написани, че не мога да избягам от оригнала толкова много”, казва Димитър Косев.
В спектакъла като изпълнители участват още солистите на Държавния музикален театър Денко Проданов и Илона Иванова, актьорът и носител на две награди „Икар“ в категорията „Златен глас“ Симеон Владов и актрисата и певица Яница Маслинкова. Заедно с тях на сцената ще излязат и част от изпълнителите на формация „Север“.
“За първи път се срещнах с музиката на Николай Антов преди два месеца. Също така за първи път работя със Симеон Владов – един страхотен професионалист, „Златен глас на България“. За мен е изключително удоволствие да мога да съм част от проекта. Музиката е много интересна, много нетипична, съвсем различна от това, което сме свикнали да слушаме в последните десет години, особено в последните пет музиката се разви в съвсем различна епоха”, изтъкна Илона Иванова.
Спектакълът ще се реализира на 1 юли на откритата сцена на Стамбол Капия във Видин от 21.00 ч.
Укрепителната система на Видин е фортификационно съоръжение, отговарящо на изискванията за защита и отбрана на една крепост. Като граничен град с военно и административно значение в Османската империя е трябвало да бъде добре укрепен. Френски и полски инженери на турска служба участват в изграждането на съоръжението.
По време на една от австро-турските войни започнало изграждането на т.нар. “Кале” /крепост/, чийто основен строеж е от 1690 до 1720 г. То е с форма на полукръг с диаметър около 1 800 м, образуван от стена, вървяща по брега на р. Дунав. Откъм реката има двойна каменна стена /външната е по-ниска/, а откъм сушата тя е единична. Пред нея има широк около 18 м и дълбок 5-6 външен ров, който се е пълнел с вода от р. Дунав. Днес „Калето” е запазено частично. Откъм сушата част от рова е затрупана и са запазени само крепостните врати, които са /от север към юг/: “Флорентин /Карлъ баба/”, “Еничер /Боклук/”, “Пазар /Лонджа/” и “Стамбол” капии. Към р. Дунав се е излизало през 5 порти, носещи следните имена /от север към юг/: “Аралък”, “Топ”, “Сарай”, “Телеграф” и “Сюргюн” капии.
След издигането на укрепителната система Видин се превръща в непревземаем град и заедно със Силистра са били най-защитените крепости по Долното течение на р. Дунав.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *