Последни Новини

​​​​​Показват 245 артефакти от съкровищницата на Регионалния исторически музей във Велико Търново

Проф.Тодор Галунов, преподавател по политология във Великотърновския университет: Възможно е да станем свидетели на опит за съставяне на експертно или програмно правителство
юни 13, 2022
Ротари клуб – Велико Търново представи 3-D макет за Средновековен Царевец пред кмета и незрящи хора
юни 15, 2022
Покажи всички

​​​​​Показват 245 артефакти от съкровищницата на Регионалния исторически музей във Велико Търново

Изложбата е по случай 150-годишнината на културната институция

ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Показват в изложба 245 от най-значимите артефакти от всички хронологични периоди на човешката история, съхранявани във фондовете и експозициите на Регионалния исторически музей – Велико Търново. С нея културната институция ще отбележи своя 150-годишен юбилей.
“Експозицията „Съхранените съкровища. 150 години музей във Велико Търново“ ще бъде открита на 16 юни от 17.30 часа в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“ и ще остане до средата на август”, обяви директорът на РИМ д-р Иван Църов.
Посетителите ще могат да се видят Хотнишкото съкровище – най-старото обработено злато в света, тракийското съкровище от с. Къпиново, пръстенът на цар Калоян, икони и църковна утвар. В залата за църковните произведения на изкуството има безценна плащеница от 16 век, която е била открита на Летище София, в опит да бъде изнесена от страната.
Сред ценностите са още орарът на дякон Игнатий – Васил Левски, ползваните от него печати на БРЦК и други вещи и снимка с оригиналния му подпис. Зад витрините са подредени звънецът на Учредителното народно събрание, интериорът на кабинета на търновските кметове от началото на ХХ в., оръжия на сражавали се във войните за национално обединение, почетни знаци на Старата столица.
“Освен историческа ценност, голяма част от експонатите имат и свои любопитни истории”, разкриха д-р Църов, кураторът на изложбата доц. д-р Диана Тотева и проф. Красимир Русев от ВТУ, който е художник на експозицията.
Те уточниха, че в залата по етнография посетителите ще видят килим, подарен от благодарното мюсюлманско население на цар Фердинанд, който пък с лични средства подпомогнал построяването на нова джамия в старата столица. Също в тази зала ще бъде показана и женска сокайна носия, която е характерна само за Великотърновския регион и е уникална със своята пищност и царствена красота. Съд за вино, изобразяващ митологична сцена, веднага след изложбата ще отпътува за „Лувъра“ в Париж, където ще остане две години. „Фирмена“ кръчмарска табела от 1856 година с хумористичен сюжет, красяла търновски хан, е сред атрактивните попълнения в експозицията.
Много артефакти ще бъдат представени за първи път пред публика.
За официалното откриване са поканите президентът Румен Радев, премиерът Кирил Петков, председателят на НС Никола Минчев, кметът на Община Велико Търново Даниел Панов, общински съветници и др.“Подготовката на изложбата и каталога към нея отнеха три години и бе забавена от глобалната криза с COVID-19. През 2021 г. музеят във Велико Търново – историческата и духовна столица на България навърши 150 години. Началото му е поставено на 2 януари 1871 г., когато родолюбиви старостоличани решават да събират древности и да създадат музей към местното читалище „Надежда“. През изминалите години институцията издирва, опазва и съхранява над 260 000 културни единици и се утвърждава, като най-големият музей в страната с над 30 обекта и постоянни експозиции. Популяризирането на културно-историческото наследство на Старата столица и работата с публики води ежегодно 500 000 български и чуждестранни посетители. Важна част от дейността е научно-изследователската работа на екипа, добила признание у нас и в чужбина.Специално за изложбата по повод 150-годишнината на РИМ – Велико Търново бе отпечатан и луксозен каталог със снимки и кратко пояснение за всички 245 артефакти”, обясни д-р Иван Църов.
Според проф. Красимир Русев съвременното експониране на ценностите им придава ново звучене и това определено ще провокира интереса на посетителите.

снимки-Веселина Ангелова

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Съдържанието е защитено от копиране !!