Навръх рождения си ден на 4 април, творецът ще представи и лимитираното издание „ОКТОИХ или ЛИТОГРАФИИ ПЛАМЕНОВИ“, което е в тираж от 25 комплекта по 8 графики, подписани от автора, с поредни номера на отпечатъците
ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА
Времето за откриването на предстоящата изложба – 4 април, както и заглавието – „Митове, традиции, легенди“ не са подбрани случайно. Тези, които ме познават знаят, че обичам да си правя подаръци за рождения ден под формата на изложби и то много преди откритата на 04.04.2003 г., от 4.44 часа, след обед „44 години – 44 картини“. Последваха големи и емблематични експозиции за 50, 55, 60-годишнините ми, някои от които с ретроспективен характер. Това споделя известният великотърновски художник проф. Пламен Легкоступ.
Той уточнява, че настоящата изложба няма такива претенции и в нея са включени 5 сериграфии, създадени в края на 2019 г., 5 литографии сътворени през 2020 г., 6 цветни литографии от 2021 г. и още 8 литографии, отпечатани през март 2022 г. като ще бъдат изложени 24 нови графики.
На въпрос защо само графика, творецът споделя: “Както гласи една поговорка – старата любов ръжда не хващала, така е и с моята първа любов – графиката. Оказа се, че след последното ми ходене в Китай през лятото на 2019 г., освен многото живописни творби съм създал до сега и 24 графики, някои от които съм излагал, но заедно не съм ги показвал пред публиката. В последния момент реших да включа още две литографии, за да може да се види пътя, който съм изминал. Едната е от 1983 г. и е част от дипломната ми защита – 1„Момчил юнак“ – триптих, 56/32 см., а втората е част от цикъла „По „Старобългарски апокрифи”, 40/60 см., създаден през 1988 г.”.
Проф. Легкоступ уточнява, че художествената концепция на определен автор е от изключителна важност за оформянето на неговия стил, затова се е стремил да създаде във времето свой собствен почерк, който го прави разпознаваем художник.
“Опитвам се по своеобразен начин да осмисля декоративизма на формата, цвета и орнамента – елементи, които имат важно значение за българското изобразително изкуство. Средновековните български миниатюри и икони, стенописите, шевиците и родопските халища, керамиката и резбата върху камък и дърво са историческата основа, върху чиято интерпретация формирам стилистиката на изразните средства в моето творчество, докато тематичният ми избор е вдъхновен, в голяма степен, от българската средновековна архитектура и обредност. Тръгвайки от богомилските легенди и старобългарските апокрифи, визуализирани в различни графични техники, постепенно избистрих тематичната си концепция в естетиката на живописния изказ, а в последните години се опитвам да приложа тази естетика и в графиката. Дори постепенно започнах да насищам картините си и с изображения на костенурки, с типични китайски орнаменти, йероглифи”, разкрива проф. Легкоступ.
В експозицията той представя три цикъла на творческите си търсения, като основен цикъл са рибите. По думите на автора те разказват много, въпреки че са мълчаливи. Говорят уж за историята, а пречупват човешките взаимоотношения през погледа на съвременника. Всяка една риба е и притча, заплувала нанякъде, носи нещо на гърба си, среща друга риба. Такова послание е закодирано в творбата „Сблъсък на Цивилизациите“, а в творбите „Спомен от Сиан“ и „Спомен от Ухан“ са вплетени конкретни исторически забележителности като „Пагодите на малката и голяма сиви гъски“ и Хуанхъ Лоу (Huanghe lou). Дори рибата, която носи пагодата, е една от типичните за река Яндзъ есетри. С включването на типична китайска архитектура, съм се старал да внуша идеята, че рибата е символ на щастието и богатството, защото произношението на китайския йероглиф, означаващ риба (鱼yú) е същото с този на богатството – „излишък всяка година“ (余yú).
“Натюрмортът „Кръстът и рибата“ също е повлиян от китайската естетика, както и другият ми цикъл – „Античните съдове“. Графичните натюрморти реално връщат формата на разтрошените гърнета, стомни, амфори, чинии, но всяка от счупените части има вече свой облик, а съдовете въздействат естетически, но са израз и на философия, според която миналото не се възстановява такова, каквото е било, а само се проектира в друго, ново и различно съзнание. Характерно за графиките от този цикъл е, че в тях са изобразени някои съдове, които са ми направили впечатление в различни китайски музеи”, изтъква проф. Легкоступ.
В третият голям цикъл – „Средновековните градове“, могат да се видят както само крепости- „Златният град“ – четирицветна литография, така и съчетанията им с кораби „Кораб, дракони и още нещо“, където Корабът-Ноев ковчег е странно продължение на библейската легенда, но носи не избрани животни, а пагоди, църкви и джамии.
“Корабът-дракон носи храмовете – прекрасна метафора на съвременния ни живот – в днешния потоп, който е далеч по-голям от библейския, ние трябва да спасим душите си под строгия поглед на Христос Пантократор. Триптихът „Градът на драконите“ се явява нов етап в развитието ми като художник, изцяло повлиян от престоя ми в Китай, както и „Градът на двамата владетели“- там слънцето е от осем златни кръга, преплитащи се златни линии с осем върха, т.е. прословутия китайски култ към осмицата, но то е едно и огрява всичките осем посоки и „свети еднакво… на всички“, както казва Константин-Кирил Философ в своята „Беседа против триезичниците“. Интересна трактовка му направи колега медиевист, като го оприличи на Соломоновия възел”, казва художникът.
На вернисажа на изложбата „Митове, традиции, легенди“, на 4 април ще бъде представено и лимитираното издание „ОКТОИХ или ЛИТОГРАФИИ ПЛАМЕНОВИ“, което е в тираж от 25 комплекта по 8 графики, подписани от автора, с поредни номера на отпечатъците от 20/50 до 45/50.
Всеки албум включва четири цветни и четири черно-бели литографски отпечатъка върху ръчна италианска хартия FABRIANO, ROSSASPINA 1650, 285 gr/m2, COLORE AVORIO, с размери на листа 35/25 см и размери на отпечатъците между 28,5/19, 24/20 и 15,5/12,5, които са част от изложбата и са отпечатани през март 2022 година в тираж по 50 екземпляра от маестро Румен Райков в литографската лаборатория HAND MADE LITHOGRAPHY. Подпечатани с релефния знак за автентичност.
Проф. Легкоступ разкрива и още нещо интересно. Един от любителите на графичното изкуство, сдобил се с албума и определен чрез жребий в 19.00 часа на 04.04.2022 г. ще получи отпечатък от графиката „Златният град“, също част от изложбата. Направена е вече и първата заявка – от регионалната библиотека във Велико Търново.
По време на пандемията, майсторът на четката се отдал изцяло на изкуството-рисувал живописни платна, подготвял графиките за експозицията, писал статии, книги, дори участвал във виртуална изложба. Тогава нарисувал и картина с пророчески сюжет “Хищни риби над приказния град”. Изобразен е Търновград, а над него летят крилати риби, от които се сипят под формата на лъчи шипчетата на коронавируса. Художникът споделя, че му е болно да говори за размириците в Украйна, но пък посланията за мира и войната са закодирани в платната му.
“При връзките между цивилизации, култури, държави и хора, няма по-добър медиатор от изкуството с неговия универсален език, защото в процеса на еволюцията хората, както и самият живот, са се изменяли и усъвършенствали, но изкуството винаги е „говорило“ на своя образен език и е способствало познанието за историята, културата, традициите и обичаите на различните народи да достига до тях свободно и непринудено. Това съм имал пред вид като нарекох тази изложба „Митове, традиции, легенди“. Често питам можем ли ние, хората на словото, перото и четката, да бъдем посредници при междукултурния обмен и да направим така, че българските и китайските зрители и читатели да станат съпричастни към чуждата култура, традиции, обичаи, литература и изкуство, което опознаване и разбиране, от своя страна, ще даде възможности за разнопосочен и равнопоставен диалог? Категорично отговорът ми е ДА!”, подчертава проф. Пламен Легкоступ.
Творческите му планови занапред са да продължи да рисува, да преподава на студентите си от факултет “Изобразителни изкуства” на ВТУ, както и да напише втора част на книгата “Основи на изобразителното изкуство”, чиито първи том е издаден през 2018 г. Има идея и да открие онлайн галерия “Легкоступ онлайн Арт галери”, в която да представя собствени творби – живопис, графика, NFT, книги.