Последни Новини

Отличията “Трети март” на Старопрестолнината са настолна реплика на Арката на генералите и значка с коронован лъв         

Криминалист обобщи в книга методите на идентификация по признаците на външността на човека
февруари 28, 2022
Ротари клуб – Велико Търново възкресява паметта за видни търновски благодетели
март 2, 2022
Покажи всички

Отличията “Трети март” на Старопрестолнината са настолна реплика на Арката на генералите и значка с коронован лъв         

Вносителите на новата Наредба за символите и наградите на Велико Търново Венцислав Спирдонов, Нейко Генчев и Росен Илиев: “Въпреки че наградата вече няма парично изражение, нейните знаци са изработени от благородни метали и имат висока материална и символна стойност”
        

ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Новата Наредба за символите и наградите на Велико Търново ще бъде приложена за пръв път на националния празник, когато по традиция се връчва академичната награда “Трети март”. Промените в наредбата предизвикаха дискусии, мнозина от общинските съветници бяха “за”, но имаше и някои гласове против промяната. На празника за пръв път Наредбата ще влезе в действие и ще видим как изглеждат новите награди.
Вносители на промените са председателят на Великотърновския общински съвет Венцислав Спирдонов, Росен Иванов, зам.-председател на местния парламент, и Нейко Генчев – зам.-кмет по хуманитарните дейности.
„Макар че наградата вече няма парично изражение, нейните знаци са изработени от благородни метали. Това са произведения на изкуството, които сами по себе си не са евтини и като награда имат висока и достойна материална стойност. По-важна е обаче тяхната естетическа ценност. Това са уникати с високи художествени качества. А най-важна от всичко е, разбира се, символиката, която носят“, заяви Нейко Генчев.
Зам.кметът поясни, че новите награди представляват настолна реплика на Арката на генералите пред старото военно училище – позлатена, с цветни емайлирани елементи, а нагръдният знак, който е проектиран по всички правила на хералдиката, представлява елемент от оградата на същото военно училище – коронования лъв.
“Наградата се връчва за академични постижения на възпитаници на Националния военен университет “Васил Левски” и мисля, че символиката се разбира веднага. В почти всички култури тя се свързва с победата – това е триумфалната арка, под която минават победителите. А носителите на тази награда вече са удържали първата си голяма победа в живота”, изтъква Нейко Генчев.
По думите му арката е конструкция с дълбок резонанс, тя въплъщава и символизира сила и устойчивост, лекота и отвореност в едно плътно пространство, но най-вече праг.
“Преминаването през арка е символичен акт на прераждане, на изоставяне на старото и навлизане в новото. Колкото до коронования лъв – той е поместен върху щита от герба на Велико Търново. Като хералдически символ за него мога да ви говоря с часове, но мисля, че анализите са излишни – всичко става ясно, щом се погледне. Непременно трябва да кажа обаче, че и арката, и лъвът, които са използвани като първообрази в наградите, са проекти на големия търновски археолог, общественик, проектант и дарител Леон Филипов. По този начин ние едновременно изказваме почит и благодарност и към неговото дело, а и отваряме още една врата, през която идеите му преминават в бъдещето”, коментира Нейко Генчев.
Според Росен Иванов мнението на вносителите е, че парите не трябва да са в основата при формирането на обществените ценности.
“Изходихме от презумпцията, че наградата е символът, общественото признание и издигането на отличената личност като пример за подражание. Тя е отношението изразено чрез званието, титлата, почитта. Това се удостоверява с материален израз статуетка, нагръден знак, грамота или др.”, подчерта Иванов.
Наградите “Трети март” са дело на известния ювелир Антон Маринов.
“Арката на генералите е изваяна от бижутерски бронз с емайл и 21-каратово злато. За подложка е използван камък, взет от подножието на крепостта Царевец. Пластиката е с размери 13 см/7 см и е като малко кабинетно бижу. Значката е от сребро с позлата и наподобява герба на Велико Търново а в средата е изобразен лъв с корона върху виолетов емайл”, разкри Антон Маринов.
“Идеята на промяната в Наредбата е, че постиженията на духа, ума и таланта не трябва да се възнаграждават и принизяват с парични награди. Парите са рядък гост, който не остава за дълго. След няколко месеца от паричната награда няма да има и следа, но един такъв символен знак може да припомня постиженията и да топли носителя му цял живот. В този случай съответствието определено е намерено-високото постижение се възнаграждава с ценно произведение на изкуството – и като идея, и като изработка”, категоричен е Нейко Генчев.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Съдържанието е защитено от копиране !!