Последни Новини

Съзидателната сила на човешките ръце в стенопис на великотърновска художничка

Фотографски проект за Дома на културата в Габрово вдъхнови наш композитор в Канада
декември 20, 2021
Студент по “Психология” грабна голямата награда на поетичен конкурс
януари 2, 2022
Покажи всички

Съзидателната сила на човешките ръце в стенопис на великотърновска художничка

Паното на Дияна Чергиланова по проект “Идентичности” е част от интериора на лекарски кабинет

ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Възпитаничка на Художествения Факултет към Великотърновския университет “Св.Св.Кирил и Методий“ претвори човешките ръце в стенопис. Дияна Чергиланова, която е завършила специалност “Стенопис”, създала паното по дипломен проект “Идентичности”. Неин водещ преподавател е доц. Борис Желев, на който е признателна за всеотдайността, ценните съвети и подкрепа.
Художничката споделя, че изборът на тема и ръката като централен художествен образ в стенописа възникнал колкото спонтанно, толкова и логически като бил предопределен от архитектурната среда, за която е проектиран – лекарски кабинет.
“Идеята бе стенописната творба да пресъздаде идентичността като чувство за самотъждественост и непрекъснатост във времето и пространството, като сумарно съчетание на различните идентификации на човек през целия му житейски път. Да изгради цялостния образен смисъл, че истинската идентичност на човек е свободното творение във Всемира”, казва Дияна Чергиланова.
Тя допълва, че човек се идентифицира обикновено с това, което го кара да се чувства достойно и „чувството за себе си“ се състои от различните му идентичности, които придобива от това, което прави, от ценностите в които вярва. Те са плод на мисията му на Земята, изваяни са от собствените му ръце- с ръце се поставят темели на къща, меси се хляб, отглеждат се деца, ръцете лекуват, благославят, с ръце са създадени най-големите постижения на човешката цивилизация, за да се достигне до висотата на онази риторика, при която движенията на човешката ръка се превръщат в думи.
“Ръцете са тези, които създават най-трайните впечатления в съзнанието на хората, те ни предразполагат да се чувстваме по-добре или по-зле, предизвикват образи, предават персоналност и съобщават идентичности. Човешката ръка не само „получава“ информация, но и „предава“ такава.
Ръцете са своеобразна проекция на цялото и олицетворяват процеса на създаване на блага – материални и духовни – акт към който се пристъпва с особено свещенодействие. Ако човешкото тяло може да се разглежда като асоциативна персонификация на Световната Ос, на Дървото на живота ( Axis Mundi ), то ръцете се отъждествяват с труда, честността, достойнството”, коментира талантливата художничка.
По думите и на повечето митологични системи, символиката на ръката се свързва с Първотворството и Първосъздаването, с труда на Боговете – демиурзи. Така тя се превръща в архетип на труда и олицетворява създаването на блага, облагородяване на неусвоените пространства.
Непосредствено сетивното и абстрактно духовното прониквайки едно в друго, създават ново съдържание на идентичностите предадени чрез ръцете, което придобива сила на художествено въздействие. Художественият образ на ръката се превръща в символ на емоционално преживяване и послания.
Според художничката като символ на идентичността, ръцете са основния смислов център в композицията.Това породило и стремежът и, избраните жестове да символизират закрила, стремеж към съзидание, да въздействат позитивно. Едновременно с това, ръцете да сочат, водят, говорят – гледайки ги, човек да усеща огромната им сила, с която може не само да се предава емоция, но и да се отправят послания.
“Благодарна съм на своите преподаватели, които ми предадоха най-важния урок за един творец : „Не е важно какво ти предстои, важно е как ще се справиш с него“, подчертава Дияна Чергиланова.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Съдържанието е защитено от копиране !!