Последни Новини

Фотографски проект за Дома на културата в Габрово вдъхнови наш композитор в Канада

Търновци искат Закон за лошия собственик
декември 17, 2021
Съзидателната сила на човешките ръце в стенопис на великотърновска художничка
декември 23, 2021
Покажи всички

Фотографски проект за Дома на културата в Габрово вдъхнови наш композитор в Канада

ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВАФотографският проект на габровката Росина Пенчева „Дом на културата – визуално съхранение“ вдъхнови българския композитор Димитър Пенчев, който живее и работи в Канада, да напише музика към него.
Двамата творци се познават от годините на обща работа за спектакъла „Ромео и Жулиета“ на Драматичния театър в Габрово, поставен от режисьора Петринел Гочев през 2013 г. Тогава Димитър Пенчев се завръща в България, за да напише музиката към спектакъла, а Росина Пенчева е толкова запленена от работния процес, че това предопределя в бъдеще посоката на документалната ѝ фотография.
Пенчев е известен сред театралните среди в България с двете си номинации за „Аскеер“, като печели наградата за „Епични времена“ по Йордан Радичков в Пазарджишкия театър.
Той живее в Торонто, където работи като създава театрална и филмова музика. Продължава и кариерата си на концертен пианист, търсен е като камерен музикант и изпълнител на класическа и съвременна музика. В момента подготвя втория си солов албум „Отправни точки“, за който тече кампания за набиране на средства.

Росина Пенчева, фотограф: Добрин Кашавелов, photographer: Dobrin Kashavelov

Росина Пенчева е фотограф с интерес към културното наследство. Дълги години е работила за регионалния етнографски музей „Етър“ и е посланик на „Хомо Фабер“ – инициатива за творчество и занаяти на швейцарската фондация „Микеланджело“.
Документалните ѝ проекти проследяват работата на различни артисти и занаятчии в моментите, когато се ражда тяхното творчество. Проектът „Дом на културата – визуално съхранение“ обединява архитектурно наследство, фотография, видео и съвременна музика. Съфинансиран е от програма „Култура“ на Община Габрово, а целта му е да създаде визуален архив на интериора на Дома на културата „Емануил Манолов“, строен през 1964 г. по проект на знаменития архитект Карл Кандулков.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Съдържанието е защитено от копиране !!