Последни Новини

Древно население по нашите земи първо е развило орното земеделие, корабоплаването и металургията в света

Иво Пазарджиев, председател на Общинския съвет в Русе и член на НАПОС: Най-големият бич на нашето време са липсата на доверие в институциите и фалшивите новини
ноември 10, 2021
Университетската болница в Русе и Военната академия ще издават съвместно научното списание „Общество и здраве“
ноември 11, 2021
Покажи всички

Древно население по нашите земи първо е развило орното земеделие, корабоплаването и металургията в света

Ново изследване на халколитната цивилизация предизвика небивал интерес сред любители на историческите загадки 

ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Ново уникално изследване на дългогодишния проучвател д-р Светлозар Попов предизвика небивал интерес сред любителите на историческите загадки. Любопитството на читателите е предизвикано от представените неопровержими доказателства, че историята на българските земи се пише от хилядолетия, преди да бъде създадена България като държава.
В книгата си „Пратраки и траки в Източните Балкани“ д-р Светлозар Попов представя някои съществени моменти от миналото на днешните български земи от края на неолита до късната бронзова епоха. Авторът дава научни доказателства, че нашите земи са били населявани от древни народи, че още преди осем хилядолетия тук са живели предприемчиви и способни хора, първи в света развили орното земеделие, промишления солодобив, корабоплаването и търговията по море, металургията, металообработването и ювелирното изкуство.
“Книгата проследява в детайли четири миграционни вълни на Източните Балкани от Североизток и пета – от пепелищата на Троя и микенския свят на древни народи, формирали протонаселението на европейския континент. Връзката на най- древните заселници по българските земи с траките е много убедителна”, споделят издателите.
Д-р Светлозар Попов не крие възхищението си от праисторическите заселници и от могъщата цивилизация на  траките, но смята, че ние сме им длъжници.
„Затова и до днес все още не са малко потайностите, завещали ни древните траки. Особено тези, свързани с техния произход, вяра, мироглед и начин на живот. Познаваме най-вече останалите след тях археологически находки. Ние обаче, техните потомци, им дължим нужното уважение. И за нас всеки опит да разкрием и частица от гордото им минало, е въпрос на лична чест и преклонение пред величието на траките и на собствените ни корени като народ”, коментира д-р Попов.
Авторът се опира на сериозни изследвания на научни авторитети в тази област, паметници на материалното и нематериално културно наследство-ритуали, религия и култове, фолклор, погребални обреди и др. Чрез тях защитава тезата, че в епохата на халколита по нашите земи са живели най-напредналите култури, достигнали нивото на първата цивилизация.
Д-р Светлозар Попов е автор на над сто публикации и доклади, изнесени и публикувани в различни научни форуми в сборници и периодични издания и на книгите „Авитохол и Ирник – начало на българската държавност“, „Българската идея и демосферата“, „Българското име в библейски времена“, „Шамбат – братът на Кубрат“ и др.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *