Инициативите са част от Проект „Народните будители и Аз“
ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА
По повод 200-годишнината от рождението на Георги Стойков Раковски на 14 април в Националното училище по фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел бе открита юбилейна изложба на детски рисунки.
Инициативата е част от проект „Народните будители и Аз“ и се провежда за единадесета поредна година.
Проектът „Народните будители и Аз“ с ръководител доц. д-р Кирчо Атанасов.има за цел да представи на младите хора имената и дейността на онези български възрожденци и велики българи, които са оставили своя отпечатък в създаването, израстването и просперитета на държавата ни.
„България, носеща аромата на рози, плодородна и красива земя, е страна изстрадала своето минало. Тази държава, за която се пеят песни и се редят стихове, се оказва почти непозната за голяма част от младото поколение. За хората които са живяли чрез идеите си за „една чиста и свята Република“, се говори чисто фактологически и формално. До сърцето на младия човек думите често не достигат. Бягствата в чужбина не носят носталгия, гордостта на българина се заменя с материални блага“, коментират организаторите.
В централното фоайе на националното училище бяха експонирани 32 рисунки на деца от общо 207 получени творби. Специализирано жури от художници е оценило младите таланти, като между тях са и ученици от Молдова и Северна Македония.
Кулминация на тържествата в Котел бе музикално-драматичния спектакъл „С Раковски в сърцето“, който е по сценарий на Мария Градешлиева и режисура на Руси Тодоров.
В музикалният салон на училището 90 млади артисти от 3 до 12 клас в четири сцени пресъздадоха моменти от живота на Георги Стойков Раковски. Музиката на спектакъла бе от подбран котленски изворен фолклор. Специално място бе отделено на хайдушките песни от района на Котел и Жеравна с прекрасни вокални и камерни изпълнения, които пресъздават по един различен и вълнуващ начин живота и бита на котленци.
Мария Градешлиева, която е дългогодишен директор на Националното фолклорно училище в Котел споделя, че подготовката на такъв спектакъл е изключително вълнуващо и не само защото Раковски е национален и дори световен герой, а и защото родолюбивото чувство е част от същността на човек, който се е родил в България и работи и живее в Котел. В периода на подготовката на този спектакъл тя разкрива, че прочела и проучила десетки исторически и литературни източници.
Най- важното послание на Георги Стойков Раковски, според нея е съчетано в неговите думи във Възпомянание старобългарско на развалини старасолавнаго града Червеновода билз Рухчука:
„Млади юноши! Ви, поколение днешно,
България от вас чака
в пъприще славно ви да внидите сговорно,
племе удрете лъжепророка!
Знамен азийски долу да падне ниско,
Лъва да вдигнете венчана,
Миру да се проникнете и ви високо:
Живи България пак славна!!!“