Традиционната проява бе в музей „Етър“ в Габрово
ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА
Жители на над 50 населени места посетиха „Празник на пестила“ в музей „Етър“ на 5, 6 и 7 септември. Това показват данните от проведеното по време на събитието анкетно проучване, в което се включиха 560 души. Допитването бе извършено от доброволци, които за поредна година оказаха ценна помощ на екипа на РЕМО „Етър“, както за анкетирането, така и за други съпътстващи „Празник на пестила“ дейности.
Първият национален фолклорен конкурс „Обредна трапеза“, „Алея на вкусовете“ и „Демонстрация за приготвяне на пестил“ са най-предпочитаните съпътстващи събития.
При анализа на възрастовите групи се вижда че най-многобройни са хората в активна възраст от 36 до 50 години, представляващи 40% от всички анкетирани. Като правило това са семейства, които идват в музея със своите деца, приятели или роднини. На второ място е групата посетители от 19 до 35 години – 29.2% от анкетираните и на трето от 0 до 18 години – 12.6% . С равно представяне са възрастовите групи от 51 до 60 години и над 60 години – по 9% от анкетираните. 35% от анкетираните са мъже, 65% са жени.
Социалните мрежи Фейсбук и Инстаграм са източниците, чрез които най-много посетители научават за „Празник на пестила“ и съпътстващите го събития. Информацията, разпространявана между близки и познати има сериозен принос за популяризиране на проявата. Музейният сайт, националните и регионални медии също имат значение за предварителната разгласа. Не е за пренебрегване и процентът на хората, които посещават „Етър“ на 5, 6 или 7 септември без да знаят предварително, че в музея се провежда нещо специално.
В организацията на най-голямото за 2020 година събитие е включен целият екип на музея. За успешното му провеждане принос има и обявяването през 2018 година на „Етър“ за носител на „Духът на България“. Това стана с пряко гласуване на публиката в класация на Министерство на туризма.
През всеки от дните на този празник, посетителите имат възможност да станат част от множество преживявания. На 5 септември акцент е Първият национален фолклорен фестивал „Обредна трапеза“, в който участват единадесет самодейни състава от цялата страна и на който първа награда спечели Народно читалище „Васил Левски – 1900“, село Войнягово. Кметът на Габрово Таня Христова, областният управител Невена Петкова и народният представител Кристина Сидорова са официалните гости на фестивала.
На 6 и 7 септември туристите са привлечени от Алея на вкусовете, където се предлагат храни и напитки, произведени от чисти, характерни за региона продукти. През всеки от дните на събитието е представен целия процес за производство на пестил по стара технология.
Интерес предизвиква и изложбата на открито, в която са показани предмети от фонда на музей „Етър“, предназначени за производство на пестил. Музейният детски център и Център Българка също привличат посетители със специфични акценти.