ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА
Прикючи първият национален младежки форум „Арнаудови срещи 2020 Пътят към познанието“, организиран от Регионална библиотека „Любен Каравелов“ в партньорство с Регионално управление на образованието – Русе. Форумът си постави за цел да даде трибуна на младите хора да представят свои изследователски проекти в различни направления на хуманитаристиката – история, география, литература, философия, фолклор, изкуство. Всеки човек ежедневно прави своите малки стъпки в своето личностно развитие и в познанието за света. Това заляга и в концепцията на форума – да се оценяват малките стъпки, които всеки участник прави. Пример за всичко това е и самата личност на Михаил Арнаудов – учен, който със системен труд, упоритост и жажда за нови открития оставя огромно наследство от научни трудове и изследвания в различни области на познанието и е пример за морал и духовно израстване. Днес неговата лична библиотека се съхранява в Регионална библиотека „Любен Каравелов“ родния му град Русе.
Трогателен и много емоционален поздрав беше изпратен чрез видео запис от внучката на Михаил Арнаудов – Олга Арнаудова. В своето послание до младите участници тя каза: „Името на Михаил Арнаудов и неговия живот, посветен на България и науките, са гаранция за неговия успех. Пожелавам тези „Арнаудови срещи“ да ви направят съпричастни към знанието, което вашите съученици и колеги са създали. Но също така да ви помогнат да изпитате удовлетворението от добре свършената работа и споделянето на собствени открития“.
Удовлетворението не закъсня. 50 ученици от Русе и страната участваха с доклади, презентации и видеоклипове. Темите, които представиха, са част от индивидуални или екипни изследвания, някои от които на терен. Това показва, че проектното обучение, към което много учители се обърнаха в последните годиниq дава своите положителни резултати.
Във форума участваха и разработки на творчески тандем учител – ученик. За организаторите това е ключов момент в израстването на един млад човек. А пример за това е и самият Арнаудов, който още като ученик е силно повлиян от своя учител Никола Бобчев. По-късно ще бъдем свидетели на големия творчески тандем Иван Шишманов – Михаил Арнаудов. Ето защо журито и организаторите на форума подкрепят и насърчават представянето на съвместни проектни изследвания на ученици и техните ръководители.
От 20 години Русенският университет „Ангел Кънчев“ в партньорство с Регионалния исторически музей и Регионалната библиотека в Русе организират научна конференция „Арнаудови четения“. Сборникът, който се издава, се радва на голям интерес от страна на научната общност и чуждестранните библиотеки. Със стартирането на младежкия форум „Арнаудови срещи“ се надгражда направеното до момента и се включва нова аудитория, която прави своите първи стъпки в науката.
Журито отличи най-добрите изследвания в отделните направления и категории. Призът за най-добър изследователски проект се присъди на Христина Пенчева от СУ „Христо Ботев“, гр. Симитли за „Бъдни вечер в моя роден край“ с ръководител д-р Ангелина Василева. Специални отличия получиха и ръководителите на изследователските проекти, чиято помощ и подкрепа е изключително важна. Наградите на отличените участници бяха връчени от научния ръководител на форума – д-р Капка Иванова, от началника на Регионалното управление на образованието – д-р Росица Георгиева и от директора на библиотеката – Теодора Евтимова.
Освен интересните доклади и презентации, “Арнаудови срещи 2020“ стана начало на нови запознанства, приятелства и научни предизвикателства. От библиотеката изненадаха участниците с екскурзия до часовниковата кула и уникалната експозиция екслибриси – част от богатата колекция на културния институт. Вълнуващо и незабравимо преживяване за младите изследователи беше възможността да се запознаят с личната библиотека на патрона на форума – акад. Михаил Арнаудов.
„Днес, благодарение на форуми като провелият се в Русе, словото на пламенния родолюбец спокойно и ненатрапчиво ни предава своите послания и сочи пътеките и Пътя към самите нас. То е път да се възродим в собствената си нравствена, интелектуална и духовна мощ, в желанието си да бъдем българи и да живеем достойно на тази красива, търпелива и щедра земя с вяра в предопределението на българския народ и във възможностите на младите. Защото те са щастливата звезда на България!
Затова и в края всички си пожелахме тази среща да бъде само начало“, заявиха Силва Василева, зам.-директор в Регионална библиотека „Любен Каравелов“ и д-р Капка Иванова, научен ръководител на „Арнаудови срещи 2020. Пътят към познанието“.