Шест от филмите на тазгодишният фестивал ще бъдат прожектирани във Велико Търново
ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА
Вече 12 години Sofia MENAR Film Festival запознава българските зрители с културата и духа на Изтока, след като продължава традицията на фестивала “Цветята на Корана”, който между 2009 и 2012 година представи над 120 източни филми. Програмата на фестивала представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка. Тя включва специално подбрани тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и обичаите на етнически групи, които обитават земите им.
Sofia MENAR Film Festival се провежда всяка година през януари в София, като тази година се провежда паралелно и в градовете Стара Загора, Пловдив, Варна и Велико Търново. Фестивалът за кино от Близкия Изток и Африка се организира от сдружение „Позор” и е най-мащабното подобно културно събитие за Балканите. На 14 януари фестивала страртира в София и Стара Загора, като билетите бяха разпродадени, а залите – препълнени. Четвъртото издание на Sofia MENAR Film Festival във Велико Търново идва благодарение на съвместната работа на Галин Попов от пространството за културни и социални събития и срещи ТАМ и организаторите на фестивала Здравко Григоров и Ангел Хаджийски.
“Важно е филмите от програмата на MENAR да достигнат до повече хора. Те ни отвеждат на вълнуващо пътешествие из страните от ислямският свят и ни помагат да опознаем други култури. Чрез това изживяване откриваме, че навсякъде по света хората имаме сходни надежди, предизвикателства и въпреки трудностите, с които се сблъскваме, любовта винаги ни помага да намерим красивото в този живот”, споделя Галин Попов във връзка с предстоящото откриване на фестивала в старата столица.
Тази година акцента на фестивала е “Сканди MENAR”, съсредоточен върху копродукции между скандинавски страни и държави от Близкия Изток. Във Велико Търново фестивалът ще стартира на 23 януари в 19:30 с иранската продукция “Пастаряни” на режисьора Сохейл Мовафах, а желаещите ще могат да гледат филмите на MENAR срещу цена за билет 4лв. всеки месец в бар ТАМ, като последната прожекция ще е на 7 май.
Абревиатурата MENAR идва от наименованието, с което страните от този регион се определят като едно цяло – Middle East and North Africa Region.
Менáр /منار , произнася се и манáр/ на арабски означава фар, светлинна кула, пътеводна светлина. Производна е на думата нур /نور /, която на арабски означава светлина. В български език е влязла от османотурски под формата на думата минаре или кула, която осветява пътя.
ПРОГРАМА:
23 Януари | “Пастаряни” | Иран (2019) 91 мин.
Режисьор: Сохейл Мовафах
Предстои да бъде обявен най-добрият ресторант в Техеран. Двата основни претендента са луксозен италиански ресторант и малко семейно ресторантче, което предлага традиционни ирански специалитети. Нищо няма да спре амбициозната собственичка на „Паста и пица” да смрази усмивката на малкия Хушан и любимата му баба, горди собственици на „Торандж”.
6 Февруари | “Под конвой из света” | Великобритания (2017) 61 мин.
Режисьори: Ребека Марш, Максимилиан Уайт, Жоел Шевалие, Ричард Матюс
Група авантюристи жадуват да обиколят света и решават да го направят с коли на старо, които купуват за по 150 паунда. Без никакви спестявания, без подготовка, само с голям ентусиазъм и огромно желание, те поемат по пътя. Загряват из Европа, продължават към Централна Азия и за финал стартират от Щатите, през цяла Южна Америка до Аржентина.
5 Март | “Затвор за душата” | Казахстан (2018) 90 мин.
Режисьор: Хуат Ахметов
Старият Агатай е свикнал със самотата и вярва, че „тялото е затвор за душата, а смъртта – неин освободител“. Той от години живее сам, без жена, деца и близки, в компанията на природата и спомените от миналото. Заобиколен от безкрайната степ, Агатай отговаря за метеорологичната станция на хълма. Един ден всичко се променя, когато старецът намира при станцията малкия Нуни: 8-годишно сираче, избягало от близкото сиропиталище.
2 Април | “Безгрижие” | Иран (2019) 100 мин.
Режисьор: Мехди Фард Гадери
На сутринта след бляскава сватбена церемония, булката открива, че младоженецът е изчезнал. Никой не го е виждал след като двамата са се усамотили в брачното ложе. Булката, майката на младоженеца, сестра му и нейният любим, който се е самопоканил на сватбата, започват да издирват младежа. Много скоро се оказва, че между стените на луксозното имение са скрити множество тайни.
23 Април | “Гастрольорът” | Египет (2019) 86 мин.
Режисьор: Адолф Ел Асал
Егепитски DJ заминава за Брюксел, за да участва в международен музикален фестивал. По пътя от летището полицията в Люксембург го арестува, защото няма документи в себе си. Властите са убедени, че това е поредният бежанец, който трябва да бъде настанен в бежански център и депортиран обратно в родината си. DJ Скараб обаче е готов на всичко, за да спечели голямата награда на фестивала от 100 000 евро и да докаже на баща си, че и музиката може да носи пари.
7 Май | “Морски номади” | Перу-Аржентина-Мексико-Чили-САЩ (2012) 61 мин.
Режисьор: Хулиан Азулай
Двамата братя Хулиан Азулай, Хоакин Азулай решават да сбъднат детската си мечта да карат сърф по протежението на цяла Южна Америка. Сблъскват се с различните култури на континента, опитват традиционни храни, нощуват в малки села, където не е стъпвал туристически крак, къмпингуват на необитаеми плажове и създават десетки нови приятелства.