Последни Новини

Д-р Радосвета Запрянова: Канцерогенни са храните, които водят до възпалителни процеси в организма

Немски дарители осигуриха 22 000 лева за ремонт на педиатрията в Горна Оряховица
март 15, 2018
Първият в България Поезиомат ще вдъхновява търновци
март 16, 2018
Покажи всички

Д-р Радосвета Запрянова: Канцерогенни са храните, които водят до възпалителни процеси в организма

 

ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Суперхраните са онези храни, които са богати на аминокиселини, омега- 3 и омега- 6 мастни киселини, витамини от група В, калций, магнезий. Сред тях най- популярна и много полезна е чията. Това напочня д-р Радосвета Запрянова, която от години се занимава с неконвенционална медицина – квантова диагностика, хомеопатия, колонотерапия, както и със здравословно балансирано хранене.

Чията се приготвя без варене и увеличава 10 пъти обема си. Зарежда тялото с много енергия и е особено подходяща за хора на хранителен режим, за спортисти и редовно трениращи във фитнес салоните. Съдържа голямо количество антиоксиданти. Може да се комбинира с ядки, семена и сушени плодове, с различни видове кисели и плодови, с мед“, съветва лекарката.

Тя допълва, че може да се консумира и с киноа, с годжи бери. Заради ниския гликемичен индекс /б.а.бавното освобождаване на въглехидрати след консумация/ тези храни са подходящи за болни от диабет, предпазват от затлъстяване и свързаните с него метаболитни проблеми-повишен холистерол, артериална хипертония.

Според д-р Радосвета Запрянова други много полезни суперхрани са киноата и амаранта, известен от векове на ацтеките. Вари се в съотношение с водата 1:2,5. Времето, което е нужно, е обикновено 20-25 минути. В много рецепти смесват амаранта например с боб и се получава ново неустоимо предложение. За закуска пък може да бъде подсладен със стевия или мед, а после да се добавят и сушени плодове и ядки.

Една от най- важните му характеристики е, че е безглутенов“, подчертава д-р Запрянова.

Тя допълва, че хората, алергични към глутен, се увеличават многократно, като според едно изследване в САЩ, те вече са около 40%.

Непоносимостта към глутенови храни нараства, тъй като той се съдържа в нишестето, с което напоследък се прекалява и което се слага с цел търсене на бърза печалба като съставка и добавка към всяка една храна. Така например в търсене на по-ниска цена на хляба, към брашно от фуражна пшеница, което е нискокачествено и по-евтино, се добавя направо сух глутен, за да придобие търговски вид, обясняват производители от хлебната и сладкарската индустрия. Изследвания доказват връзката между предозиране с глутен и аутизма, емоционалната нестабилност, депресията.

Към суперхраните спада още и елдата, богата на витамини, фибри и минерали.

Тя се препоръчва за генетично обременени и застрашени от тумори пациенти, както и за болни от рак, заради високото съдържание на витамини от В-групата. Полезна е още за балансиране на хиперфункция на щитовидната жлеза, за кръвообръщението, ревматизъм и др., както и за активно спортуващи.Вари и се овкусява със сол, като засища за дълго“, подчертава д-р Запрянова.

Спорно е доколко са полезни растителните мазнини като слънчогледовото олио и олиото от рапица, сусам, царевица, коноп изехтина.

Тези масла, в зависимост от начина на производство обаче са нестабилни. За да се съхранят, те се подлагат на хидрогениране и се обработват над 240 градуса. Използват се обезмирисители и се третират химично , но така стават чужди на организма, като в последствие блокират метаболитни процеси“, разяснява д-р Запрянова.

Освен това някои от тях се произвеждат от ГМО-култури. От растителните масла много са полезни кокосовото, масло ги и др. Всички кокосови продукти- мляко, масло, брашно, сметана, са изключително полезни продукти. Например кокосовото мляко наподобява по състав човешката кръвна плазма.

То също така е извор на куп витамини – витамин В6, С, тиамин и рибофламин“, съветва д-р Запрянова.

Според нея в кокосовото масло, както и в палмовото, се съдържа лауринова киселина, която е в състава на майчиното мляко и е със силно противомикробно действие.

Докторката е категорична, че канцерогенни са продуктите, които водят до възпалителни процеси в организма. Такъв процес например е артеросклерозата на кръвоносните съдове, която в продължение на години води до отлагане на калциеви плаки по тях, стеснява ги и ги прави твърди и нееластични – много сериозен фактор за инфаркти и исхемична болест на сърцето.

Д-р Запрянова опровергава схващането, че холестеролът е вреден. Според нея, той е много нужен на организма.

В майчината кърма се съдържат 48% наситени мазнини, 40% от състава на мозъка е от холестерол.Най-богати на полезен холестерол са дроб от треска, рибният хайвер, както и на суровия жълтък, който може да се консумира от рохко сварено яйце или яйца на очи. Жълтъкът е единственият който не може да бъде заразен, сурови жълтъци консумират монасите в Тибет“, изтъква д-р Запрянова.

Тя развенчава и друг митове- че сланината е вредна, както и че обезмасленото мляко е много полезно за балансираното хранене.

Когато млякото е нискомаслено, организмът не може да усвои калция от него“, подчертава д-р Запрянова.

Сьомга, скумрия и сардина пък са богати на омега -3 мастни киселини.

Сиренето от кашу, което може да се намери само в магазините на „Хляб и приятели“ е много полезно за организма. В 100 грама от този деликатес се съдържат 60 млрд. полезни пробиотични бактерии незаменими помощници в поддържането на силен имунитет, добро храносмилане и стомашен комфорт, доказано противораково и общоукрепващо действие.

Д-р Радосвета Запрянова припомня, че вредните храни заливат пазара през последните десетилетия. Нишестето, водораслите, соята, които се овкусяват и оцветяват, хидрогенираните мазнини, вече масово влизат в състава на хранителните продукти с цел по-ниска себестойност при производството на продукта и по- бърза печалба.

Такива храни наричаме храни- убийци“, категорична е великотърновската лекарка. Над 90% от продуктите за тях са генномодифицирани. Все още не е изучена докрай вредата от тях, но те влияят неблагоприятно на чревната флора, откъдето тръгват пък редица болести. Освен на храносмилателната система, това засяга и процесите свързани с функционирането на черния дроб, оттук- на еднокринната система“, уточнява д-р Радосвета Запрянова.

Тя предупреждава, че отглежданите и третирани с хербициди, пестициди и хормони храни, влияят неблагоприятно на чревната флора и могат да доведат до редица нарушения във функционирането на организма. Пестицидите се натрупват под формата на тежки метали в подкожната мастна тъкан, в костите и съединителната тъкан. Те увреждат бавно, но трайно човешкия организъм. Определени гъбички пък потискат производството на солна секреция в червата, от което започват гнилостни процеси, които са токсични.

Вредното действие на редица медикаменти също е установено през последните години. При прекомерна употреба на антибиотици, ибупрофен и нурофен, аналгетиците и контрацептивите, сънотворните лекарства, които също влияят на чревната флора и създават нездравословна среда. Така възникват условия за рак и полипоза на червата, на редица автоимунни заболявания, тиреоидит на Хашимото и различни алергии- кожни, дихателни, хранителни.

Д-р Запрянов посочва още, че науката е категорична, че чревната флора на бебето е в пряка връзка с тази на майката. Тя се формира на 20 ден от раждането му и ако майчината е дисбалансирана, това води до слаба имунна система на бебето.

Храненето на бъдещите майки е много важно“, категорична е д-р Запрянова.

Снимка-Веселина Ангелова

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *